2013-10-24, 17:10
  #1
Medlem
skeggmuffs avatar
Jag är inte säker på ifall denna tråden istället passar bättre in i någon form av klistrad tråd om NSA, men jag hittade dock ingen när jag sökte så moderator får gärna flytta denna om den är felplacerad.


http://www.friatider.se/nsa-avlyssnade-125-miljarder-telefonsamtal-pa-en-manad

Utdrag från artikeln:

"Datainsamlingen är i första hand koncentrerad till Mellanöstern samt till Afghanistan och Pakistan, med 13,8 respektive 22 miljarder registrerade telefonsamtal. I Indien har, kanske något förvånande, så många som 6,3 miljarder inspelningar gjorts.
Inte heller de europeiska länderna har varit förskonade från den massiva telefonövervakningen, visar skärmdumparna, även om den skett i mindre skala här. Särskilt i Tyskland har finns hundratals miljoner fall av metadata registrerade i programmet.

I Frankrike avslöjade Le Monde att 70,3 miljoner telefonsamtal mellan franska medborgare hade spelats in av NSA, som använt sig av vissa nyckelord för att bestämma vilka samtal som skulle registreras. Den franska regeringen har reagerat kraftigt på uppgifterna och kallat in den amerikanske ambassadören för en förklaring.
Även i Sverige har avlyssningar skett – men det är oklart hur många och av allt att döma har ingen av de ofta USA-lojala svenska svenska mediekoncernerna valt att ta reda på mer. På den så kallade ”heat map” som Cryptome lanserat framgår det emellertid att antalet registrerade samtal varit fler i Sverige än i våra nordiska grannländer."

Finns även en artikel här om att USA ska ha avlyssnat Angela Merkel (Tysklands förbundskansler i över ett år) : http://www.friatider.se/tyskland-obama-avlyssnar-merkels-mobil


Fråga 1: Hur fan kan USA hålla på såhär utan att ställas ansvariga för spioneri?

Man visste ju om deras avlyssning av egna medborgare, samt en del andra länder. Men att det rör sig om sådana här mängder är ju helt sjukt.

Fråga 2: Kommer USA att kunna fortsätta spionera vidare på detta sättet även efter läckan eller hur ska resten av länderna skydda sig från detta?
Citera
2013-10-24, 17:18
  #2
Medlem
Hur många anställda krävs det för att hinna avlyssna 125 miljarder samtal på en månad?
Citera
2013-10-24, 17:22
  #3
Medlem
ELioTs avatar
dem lär ju knappast ha någon som sitter och lyssnar igenom dessa, så är detta bara för att ha information för terrorism/brott?
Citera
2013-10-24, 17:51
  #4
Medlem
skeggmuffs avatar
Nej, självklart avlyssnas inte alla samtidigt. Skrev rubriken i all hast, det är 125 miljarder samtal som lagrats i NSA's databaser och kan därefter lyssnas igenom närsomhelst dom känner för det.

Moderator får gärna ändra rubrik!
Citera
2013-10-29, 11:56
  #5
Bannlyst
USA är världens största ekonomi, de kan göra vad de vill - Europa kommer fortfarande slicka deras röv och Merkel kommer ta Obama i hand med ett påklistrat leende på läpparna.

Fatta om en privatperson gjort detta. Rent hypotetiskt alltså. Han hade ju fan åkt in på livstid. Men vad händer med USA som vi är beroende av för handel? De får väl ett samtal och en tillrättavisning på sin höjd - innan övervakningen fortsätter.
Citera
2015-05-07, 15:52
  #6
Medlem
BleAivanos avatar
En federal domstol i USA har nu kommit fram till att NSAs övervakning av
telefonsamtal inte är godkänd av kongressen.

Citat:
A federal appeals court on Thursday said a National Security Agency program that
collected the records of millions of Americans’ phone calls was not authorized by Congress.

The 2nd US Circuit Court of Appeals said a lower court judge erred in dismissing a
lawsuit challenging the program’s constitutionality, and returned the case to the
judge for further proceedings. It also upheld the denial of a preliminary injunction
to block the collection of phone records under the program.

http://www.theguardian.com/us-news/2015/may/07/nsa-phone-records-program-illegal-court

I slutändan så lär det inte spela någon roll då NSA gör som de vill ändå "i nationens intresse".
Citera
2015-05-07, 22:25
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stefansson1
Hur många anställda krävs det för att hinna avlyssna 125 miljarder samtal på en månad?

Om vi räknar med att varje samtal varar i en minut så skulle det ta en person 237823 år att lyssna igenom allting non-stop. För att göra det på en månad med anställd personal som jobbar tolvtimmars-skift så skulle det krävas ca 5,79 miljoner anställda.

Om de anställda tjänar $24,000 om året så skulle det kosta mer än 139 miljarder dollar per år att avlöna dem. Budgeten för hela Homeland Security låg på ca 61 miljarder dollar förra året...

Nej, vi får nog anta att arbetet till stor del sköts av datorprogram. Förmodligen så lär väl även 99% av materialet förbli oavlyssnat gissar jag.
Citera
2015-05-08, 00:23
  #8
Medlem
BlueMarlin123s avatar
Är det inte så att det är vissa sammansatta ord som reggas , och uppfattas av NSA eller likvärdig organisation
Typ Terror-Alqaida-bomb-Kebab ,,mm som fastnar i nätet över övervakning!
Oj nu fastnade jag där
Citera
2015-05-08, 09:38
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tobiaslundin
Nej, vi får nog anta att arbetet till stor del sköts av datorprogram. Förmodligen så lär väl även 99% av materialet förbli oavlyssnat gissar jag.

Troligtvis är det datorer som lyssnar efter vissa ord och fraser. Om den hittar det i samtalet så konverterar den hela samtalet till text (speech to text). Sen kan någon skumma igenom denna text och se vad som var intressant, om något. Och sedan välja att lyssna på det eller spara det på högen bara, etc.

Det är alltid mycket snabbare att läsa en text än lyssna. Att ha anställda som lyssnar 8 timmar per dag på samtal är inte ett bra sätt att göra det. Dels krävs det säkerhetsklassning på alla då de trots allt handlar om "rikets säkerhet" (iaf på papperet), sen kommer de inte att göra ett lika bra jobb efter att lyssnat på hemmafruar skvallra om vad Hjördis gjorde i 7 timmar.

Det är egentligen inget nytt, skillnaden nu är bara att vi har datorkraften att analysera så otroligt mycket mer data mycket bättre än någon gång tidigare i historien. Samla in allt, det kan behövas någon gång.
Citera
2015-05-09, 21:12
  #10
Bannlyst
De ska sluta avlyssna mig. Har inget att dölja
Citera
2015-05-14, 19:29
  #11
Medlem
BleAivanos avatar
Representanthuset i USAs kongress har i alla fall röstat för ett lagförslaget The USA Freedom Act.
Dock innan det vinner laga kraft så måste förslaget godkännas av först senaten och
sedan presidenten. Vita huset säger sig dock stödja förslaget.

Citat:
Washington (AFP) - The US House of Representatives voted to end the NSA's dragnet
collection of telephone data from millions of Americans, a controversial program
revealed in 2013 by former security contractor Edward Snowden.

The USA Freedom Act is seen as a big win for privacy and civil rights advocates.
The White House backs the reforms, saying the bill protects privacy while preserving
essential national security authorities.

The measure now heads for a vote in the Senate, where the clash between
reformists and supporters of the intelligence community, coming within the
context of warnings on the increasing digital reach of the Islamic State terror
group, transcends party lines.

http://news.yahoo.com/us-house-passes-bill-ending-nsa-bulk-data-215651919.html;_ylt=AwrC1C2myVNVGFgAgxPQtDMD;_ylu= X3oDMTBy OHZyb21tBGNvbG8DYmYxBHBvcwMxBHZ0aWQDBHNlYwNzcg--

Även om förslaget nu skulle gå igenom de två kvarvarande instanserna så tror
i alla fall jag att NSA skiter i det och fortsätter som inget hade hänt.
Citera
2016-02-04, 23:26
  #12
Medlem
darthvaders avatar
Alldeles utmärkt. USA har fått alldeles för mycket skit för troglodyters barbari. I valet mellan att bli bombad och hackad i småbitar av bindgalna jihadister eller få mina samtal avlyssnade, väljer jag alltid det senare.

Det är riskfritt och bekvämt att hacka på en demokrati som respekterar folkrätten istället för att utmana blodtörstiga galningar. Därför haglar konspiratoriska beskyllningar konstant över USA och Israel medan ingen kritiserar de dårar som driver dem till höjd säkerhetsnivå.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in