Citat:
Ursprungligen postat av
SmokeOn
Fan vad snabb Björklund var med att börja skylla på invandrarna (och med rätta, bortsett från att han har varit med och skapat invandringsmonstret) när det blev lite hetsigt i debatten. Innerst inne ogillar alla svenskar invandringen och när vinden vänder så blir vi alla rasister på ett ögonblick.
Man undrar ju vad som händer inne Björklunds huvud, han säger rakt ut att problemet är att det kommer för många nyanlända varje dag och att det är därför det går åt helvete. Att en invandrare från MENA som kanske tom är analfabet inte kommer att klara sig bra i skolan kan väl vem som helst räkna ut.
Frågan är ju varför de envisas med att fortsätta ta in så många invandrare, de ökar ju tom invandringen varje år.
Att det här kommer leda till att fler skolor kommer se ut som Rosengårdsskolan är ju en självklarhet.
Han säger också att en del av problemet ligger i att svenskarna flyttar sina barn ur invandrartäta skolor. Det är ju också en självklarhet, politikerna vill inte ha sina barn där så varför skulle någon annan vilja det?
Om minskad invandring inte är en lösning vad finns det för alternativ kvar då? Ska man locka svenska elever att gå i invandrartäta skolor med lov om betalda studier i framtiden? Ska man anställa svenskar som gått ur gymnasiet så att de kan agera ''coacher'' på lektionerna och snacka svenska med invandrarna på rasterna?
Man har provat att pumpa in mer pengar och man har provat att anställda kriminella invandrare som ungdomsledare, verkar ju ha funkat sådär.
Citat:
Ursprungligen postat av
URBANARTS89
Kommer inte ihåg alla detaljer nu, och jag kan ha fel, men jag är rätt säker på att Fofo sa att varje dag var kaotisk men att lektionen på filmen var en lektion där det urartade och att det ska ha varit den unika företeelsen.
På frågan ''gjorde ni så här varje dag'' så svarade Foffo
Citat:
Nästan varje dag, men det här är bara skoj du vet inget allvarligt hon är bästa läraren.
När Nor får frågan ''Så det här var inte så ovanligt?'' så svarar han
Citat:
Nej, detta var kanske lite överdrivet men det brukar va sånt, nu vet jag inte jag har varit där på 3 år men ja, så var det väl nästan varje dag. På biblioteket höll man på att kasta ner böcker eller man stängde dörrar efter lärarna, ja man gjorde väl översvämning på toaletterna och ritade, klottrade lite allt möjligt
Han säger också det brukar vara så mot lärare man hatar och inte gillar.
Så ja, videon kanske var överdriven men skillnaden verkar vara grader i helvetet.
Edit:
Bästa lösningen vore helt enkelt att tvångsförflytta alla makthavarnas barn till de absolut sämsta skolorna i landet och sen flytta deras bostäder ut i Rosengård, Tensta, Rinkeby, Husby mm.
Man skulle kunna skriva in det i grundlagen att det ska vara så, då hade det hänt saker.
Lev som man lär helt enkelt, istället för att bo skyddade och segregerade i sina områden så får de bo i de samhälle de är med och bygger.