De ser oss som andra flockmedlemmar, men de vet helt klart att vi inte är hundar. Här hemma är vi en udda flock på en människa, två hundar, en katt och en papegoja. Hundarna accepterar de andra djuren (ink. mig

) som medlemmar i flocken, men de behandlar definitivt inte katten och fågeln som hundar, men inte heller som de behandlar katter och fåglar de ser ute.
Ang. människor så vet de som sagt helt klart att vi inte är hundar, titta bara på hur en hund reagerar när den möter en hund ute mot när den möter en människa ute. Helt olika reaktioner, i de allra flesta fall. (Och i de fall där hunden reagerar likadant, ex. ignorerar båda, skulle jag säga att den är väluppfostrad/ointresserad snarare än har en identitetskris.

)
Däremot är jag helt för tanken att behandla hundar som hundar och försöka se in i deras värld, samma med andra djur. Gillar inte folk som suckar, himlar med ögonen och säger "Hundar tror inte att vi är andra hundar (nej, det har jag inte sagt?), människor ingår inte i någon slags 'flock' (bullshit)!"
Menar du att ta valpen direkt vid födseln som ett hypotetiskt scenario? För så gör man ju vanligen inte, man tar dem inte förrän åtta veckor, just för att de ska få lära sig vara hund.