Citat:
Ursprungligen postat av
Petronius
I likhet med så många andra unga flickor är Clara Henry politisk idiot. Så här skriver hon i ett inlägg om SD på Facebook:
Ett löst påstående bara utan några belägg. Hon har gått på Ingrid Segerstedts gymnasium och där är antiSDhjärntvätt ett eget ämne.
Att flyktinginvandringen bör vara begränsad är alltså enligt den politiska idioten Clara Henry ett exempel på det rasistiska och fascistiska, ja rentav olagliga Sd. Hon inser inte att hon därmed rasist- och fascistanklagar nästan alla andra länder på denna planet. Vidare skriver hon att UKIP och DF är antisemitiska partier vilket är ett ofattbart dumt påstående då dessa båda partier är bland de mest Israelvänliga partierna i respektive land och ju förkastar samarbete med Front National pga Front Nationals påstådda antisemitism.
Tråkigt, då hon i övrigt oftast ger ett vettigt intryck och verkar ha sunda värderingar. Tyvärr är det för hennes vidkommande givetvis helt "korrekt" att förhålla sig stenhårt till den politiskt korrekta normen. Hon har ingenting att tjäna på att tänka självständiga tankar kring ex. invandringspolitiken. Som medlem av den vänsterliberala, urbana medelklassen reagerar hon endast reflexmässigt utifrån vad övriga medlemmar ur samma grupp tycker. Jag tror inte att hon ägnar invandringsfrågorna särskilt mycket tankeverksamhet.
Här når vi också en något frustrerande insikt. Invandringskritiker har oftast ägnat mer tanke åt sitt ställningstagande än vad deras motståndare gjort. Argumenten är ofta mer välgrundade och genomtänkande, medan motståndarna ägnar sig åt känsloargument och osakligheter. Motståndarna har inte tänkt, utan ser bara till att rapa upp floskler som inte medför risk för social stigmatisering. Det ställer inga krav på intellektuell kapacitet eller retorisk finess.
Min uppfattning är att Clara inte är av den intellektuella kalibern eller i den sociala position att noggrant fundera över sina yttranden. Som en Brasklapp bör dock påpekas att båda dessa saker kan förändras.