Citat:
Ursprungligen postat av
Snuttegrisarna
Jo, du har rätt och vi som feminister har länge kämpat för att vårat transsexuella barn skulle få det lättare i skolan vid idrotten och toaletterna, men vi fick inget gehör alls och barnet mådde extremt dåligt och blev självmordsbenägen.
Jag menar, man kan ju inte köra med den sexuella attraktionen, homosexuella/bi får ju byta om i sitt köns omklädningsrum, så varför sära på män och kvinnor?
Samma sak med bastun, jag och min man får inte bada i samma bastu, men jag som är bi får bada med andra kvinnor.
Och vart ska de intersexuella byta om?
Får det inte att gå ihop alls ?
Kul att du håller med..
Om alla (inkl. transexuella) får byta om i samma omklädningsrum som både killar och tjejer blir detta inga som helst problem.
Att sära på män och kvinnor känns ju konstigt, ungefär som att gå tillbaka med flick och pojkskolor..
Som sagt samma sak med bastun.
Vore trevligt att basta bland damerna

när jag och några vänner slappnar av efter träning eller ett simpass (och när inte tjejen eller tjejkompisar får basta tillsammans med oss grabbar blir det konstigt)..
Intersexuella, tja ska vi sätta dom på egna ställen?
Är själv 100% Hetro, fast vet inte om det är av intresse dock..
Vill gärna höra om detta i debattprogram, läsa i ledare och på debattsidor..
Vi kunde ju testa i några år och vill sen människor att kvinnor och män ska separeras vid omklädning, dusch och ombyte får vi väl göra det..
(Men då kanske vi inte heller ska få träna eller simma tillsammans)?