Citat:
Ursprungligen postat av rixard86
Det är ingen dans på rosor. Men klarar du basåret så kan du vara säker på att klara vidareutbildningen sen med!
Jag gick Chalmers. Det jag hade problem med var sista matten, men klarade mig med 1 poängs marginal.
Nu pluggar jag efter två års uppehåll på högskolan väst och har satt 5or på allt utom en kurs efter första året, dock mer motiverad nu än förut. Det är skillnad på skola och skola, Chalmers och KTH's(?) basår är väldigt intensiva.
Edit: Det blir lättare efter basåret men inte med tanke på innehållet. Det blir lättare för att du har kommit in i studietakten som skiljer sig en del från gymnasiet.
Hur kan du sätta femmor när högskolan väst använder sig av u-g-vg system?
Annars så kan jag säga att om man är motiverad och studerar sina timmar och VERKLIGEN vet med sig att man har motivation, alltså ingen falsk motivation så kommer det gå galant att läsa basår.
Dock är basåren lättare ute på landsortshögskolorna då dom ofta använder gymnasieböcker.
Chalmers använder egen skrivna matteböcker som förvisso är pedagogiska men är man inte van vid ett högt tempo kan det bli jobbigt.
Tänk efter, gillar du matte? har du någon gång tyckte det var roligt? annars kanske man ska tänka om. Bara min erfarenhet