• 1
  • 2
2022-02-08, 19:19
  #13
Medlem
Siavosh Derakhti har gjort sig känd som en förespråkare för mångfald och hur man motverkar utanförskap, intolerans, antisemitism, islamofobi och rasism bland barn och ungdomar ibland annat Malmö. Han har fått flera prestigefyllda priser och han blev 2016 utsett av Forbes Magazine som en av de mest Inflytelserika under 30. Han är med andra ord inte vem som helst. Samtligt verkar han ha starka band och ekonomiska intressen kopplat till Azerbajdzjan. Han har erhållit ett pris från Azerbajdzjan för hans socialt entreprenörskap som delades ut i Baku 2018 och ska enligt hans egen Linkedin ha varit med och grundat företaget Fly to Baku år 2017.

Azerbajdzjan är inte vilket land som halt utan beskrivs som en diktatur av bland annat Utrikespolitiska institutet (UI). Inte någonstans framgår av det att Siavosh tydligt har kritiserat regimen i Azerbajdzjan istället verkar han utifrån de material som finns tillgängligt snarare sprida en positiv bild av landet i sina kanaler på sociala medier som följs av all från svenska politiker, journalister och opinionsbildare till MR-aktivister. Detta bör också sättas i en kontext där Azerbajdzjan vid flera tillfällen anklagats för att bedriva så kallad ”kaviardiplomati” och använda sina oljepengar för att tysta kritik mot landet och för att skönmåla bilden internationellt. Azerbajdzjan har även lagt stora resursen på så kallade ”trollfabriker” och influencers som sprider propaganda och desinformation genom anpassade budskap och grafik.

I november 2020 avslöjade Expressen att Siavosh deltagit i en demonstration i Malmö tillsammans med sin pappa. På demonstrationen fanns personer kopplade till det nationalistiska Grå vargarna (İsveç Ülkü Ocakları) som fotograferades när de gjorde Grå vargarnas tecken. Demonstrationen anordnades till stöd för diktaturen Azerbajdzjans krig mot armenierna i Nagorno-Karabach. Siavosh förnekade i en intervju med Expressen att han visste vilka Grå vargarna var. Senare skulle det dyka upp en bild där hans pappa gör Grå vargarnas tecken. Bilden publicerades bland annat av Nyhetsbyrån och KurdNytt.

Under kriget 2020 publicerade flera nyhetsinslag i både svensk internationell media om hur armenier tvingade fly från Nagorno-Karabach till följd av Azerbajdzjans militära angrepp. Det måste varit svårt att undgå att kriget medförde ett stort lidande och resulterade i tusentals döda. Genom att gå igenom det som Siavosh publicerat finns det inget som tyder på att han tagit avstånd från att Azerbajdzjan använt militära medel och att kriget 2020 genererade en ny generation med armeniska flyktingar. I ett inlägg från oktober 2020 finns är en bild Siavosh där han poserar i en t-shirt med texten ”I´M A STAR IN KARABAKH LAND OF AZERBAIJAN”. Det är alltså samma typ av slogans och retorik som är hämtad från den krigspropaganda som Azerbajdzjans använder i landets officiella kanaler och som även använda av diktatorn Ilham Alyev på hans Twitterkonto.

Det som kan nämnas är att enligt UNHCR som tvingades 360 000 armenier att fly från Azerbajdzjan mellan 1988-93. Något som Baku eller Siavosh aldrig nämnt? En annan fråga är om Siavos någonsin erkänt folkmordet på armenier, assyrier/syrianer och greker? Han sprider ju kunskap om Förintelsen men att då inte erkänna eller tala folkmordet på kristna blir märkligt. Adolf Hitler använde också folkmordet i Turkiet som ett argument innan han invaderade Polen 1939.

Demonstrationen i Malmö verkar inte vara den enda gången pappan och Siavosh samarbetar när det gäller frågor kopplade till Azerbajdzjan. I både Siavosh och pappa involverade en i Sverige registrerad omorganisation som kallas World Azerbaijanis National Union (WANU) som är någon azerisk intresseorganisation. Siavosh pappan verkar ha en lång historia av att arbeta med frågor kopplat till Azerbajdzjan och azerier. I flera hemligstämplade dokument som publicerats av Wikileaks framgår det att pappan har haft en framträdande roll inom The World Azerbaijanis Congress (WAC). Av dokumenten framstår en bild av WAC som organisation som diskuterar panturkisk nationalism som vill bemöta det man beskriver som den ”armeniska lobbyn” och en viktigt fråga är just Nagorno-karabach.

Siavosh pappa har även varit aktiva inom Azerbajdzjanska riksförbundet i Sverige som tillsammans med Azerbajdzjaniers kongress i Sverige nyligen fick sina bidrag indraget av Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor (MUCF) sedan de funnits kopplingar till Grå vargarna och diktaturen Azerbajdzjan. Azerbajdzjanska riksförbundet i Sverige var även med och arrangerade en demonstration i Sergels torg i Stockholm 2016 där Turkiska riksförbundets då vice ordförande Barbaros Leylani höll ett tal där han ropade "död åt de armeniska hundarna!". Han talade om att "låta blodet flyta" och kallade åhörarna för "kära raskamrater". Han blev senare dömd för hets mot folkgrupp.

En fråga är hur allt detta går ihop?

MEDIA mm.
https://www.expressen.se/kvallsposte...tion-i-malmo-/
https://nyhetsbyran.org/har-gor-papp...i-vargtecknet/
https://nyhetsbyran.org/azerbajdzjan...r-statsbidrag/
https://www.facebook.com/kurdny/posts/3563492140338357/
https://sverigesradio.se/artikel/7598765
https://www.forbes.com/pictures/gimh...h-derakhti-24/

Azerbajdzjans trollfabriker
https://www.theguardian.com/technolo...n-ilham-aliyev
https://www.taipeitimes.com/News/edi.../15/2003755716
https://www.az-netwatch.org/news/aze...tory-revealed/
https://nymag.com/developing/2018/10...ty-pearce.html

Indragna tillstånd
https://unt.se/artikel/jngw93nl

UI
https://www.ui.se/landguiden/lander-.../azerbajdzjan/

Bild på t-shirt
https://www.instagram.com/p/CF6iRgKlpKg/?hl=af

Diktatorn Ilham Aliyev på Twitter
https://twitter.com/presidentaz

Linkedin
https://se.linkedin.com/in/siavosh-derakhti-4a0428123e

BLANDAT
https://sv.wikipedia.org/wiki/Panturkism
https://sv.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%A5_vargarna

Grå vargarna i Sverige (İsveç Ülkü Ocakları)
https://www.facebook.com/IsvecUlkuOcaklari/

UNHCR
https://www.unhcr.org/news/latest/20...tizenship.html

WANU
https://wanu.eu/

https://www.allabolag.se/8024516059/...nal-union-wanu
https://m.facebook.com/World-Azerbai...6714554524609/

Siavosh Derakhti blev 2018 belönad av Azerbajdzjan för sitt sociala entreprenörskap.
https://m.facebook.com/story.php?sto...ource=timeline

Wikileaks
https://wikileaks.org/plusd/cables/07BAKU880_a.html
https://wikileaks.org/plusd/cables/07BAKU1418_a.html
https://wikileaks.org/plusd/cables/08BAKU309_a.html
https://wikileaks.org/plusd/cables/07BAKU1053_a.html
https://wikileaks.org/plusd/cables/08BAKU547_a.html
https://wikileaks.org/plusd/cables/07BAKU608_a.html
https://wikileaks.org/plusd/cables/07BAKU392_a.html
__________________
Senast redigerad av OSINT 2022-02-08 kl. 19:26.
Citera
2022-02-10, 07:06
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OSINT
En fråga är hur allt detta går ihop?

Varför skulle det inte gå ihop?

Om det var exempelvis en hängiven Erdogan-supporter som rövslickade Israel så hade man kunnat undra vad han håller på med.
Men Siavosh och hans farsa är azerbajdzjanier som först och främst bryr sig om Azerbajdzjan och väljer "vänner" och "fiender" därefter.

Man tar gärna emot support från Grå Vargar, Erdogan och andra panturkiska organisationer eftersom dessa har hjälpt Azerbajdzjan både militärt och politiskt i Karabakh-konflikten.

Siavosh är israelvän, inte för att han bryr sig om judar, utan för att Israel är en av Azerbajdzjans närmaste allierade! Det vajas ofta den israeliska flaggan i azerbajdzjanska demonstrationer.
Men samtidigt så är det en allians som inte är lika bergsäker som på 90-talet när även Turkiet var Israelvänner. Armeniska lobbyn jobbar aktivt i både Israel och västvärlden med att få Israel att tänka om. Är det värt att ha armenier som fiender nu när turkledaren Erdogan använder Israel-fientlig retorik?
Eller är Azerbajdzjan för viktiga i Israels kalla krig mot Iran?

Det är här Siavosh kommer in i bilden. Han har fått rollen att rövslicka judarna, sprida Israel-kärlek till turkiska nationalister och stärka den azerbajdzjansk-israeliska relationen.
Citera
2022-02-11, 19:24
  #15
Medlem
Jag instämmer i det du skriver i stort. Det vekar rätt uppenbart att det Siavosh Derakhti sysslar med sammanfaller med den strategin som hans pappa varit med och tagit fram inom ramen för The World Azerbaijanis Congress (WAC). I grunden handlar det om pan-turkisk nationalism. Hade Siavosh Derakhti varit en genuin kämpe för mänskliga rättigheter hade han precis som han pratat om Förintelsen pratat om folkmordet på armenier 1915. Även Adolf Hitler pratade ju om folkmordet på armenierna innan han gick in i Polen. Siavosh Derakhti hade inte heller dykt upp på en demonstration i Malmö med massa turkiska nationalister till stöd för diktaturens Azerbajdzjans krig emot armenierna i Nagorno-Karabach utan kanske haft en mer neutral framtoning där han förespråkat en annan lösning än militärt våld. Men det kanske viktigaste av allt är att han då inte hade skönmålat Azerbajdzjan utan kritiserat landet för sina demokratiska tillkortakommanden. Det är på sätt och vis tråkigt att en person som jobbar med att sprida kunskap om Förintelsen visar sig ha sådana bevekelsegrunder. Att sprida kunskap om Förintelsen är en viktigt fråga.


Citat:
Ursprungligen postat av anonn
Varför skulle det inte gå ihop?

Om det var exempelvis en hängiven Erdogan-supporter som rövslickade Israel så hade man kunnat undra vad han håller på med.
Men Siavosh och hans farsa är azerbajdzjanier som först och främst bryr sig om Azerbajdzjan och väljer "vänner" och "fiender" därefter.

Man tar gärna emot support från Grå Vargar, Erdogan och andra panturkiska organisationer eftersom dessa har hjälpt Azerbajdzjan både militärt och politiskt i Karabakh-konflikten.

Siavosh är israelvän, inte för att han bryr sig om judar, utan för att Israel är en av Azerbajdzjans närmaste allierade! Det vajas ofta den israeliska flaggan i azerbajdzjanska demonstrationer.
Men samtidigt så är det en allians som inte är lika bergsäker som på 90-talet när även Turkiet var Israelvänner. Armeniska lobbyn jobbar aktivt i både Israel och västvärlden med att få Israel att tänka om. Är det värt att ha armenier som fiender nu när turkledaren Erdogan använder Israel-fientlig retorik?
Eller är Azerbajdzjan för viktiga i Israels kalla krig mot Iran?

Det är här Siavosh kommer in i bilden. Han har fått rollen att rövslicka judarna, sprida Israel-kärlek till turkiska nationalister och stärka den azerbajdzjansk-israeliska relationen.
Citera
2022-03-11, 10:24
  #16
Medlem
Nu visar han sin humanistiska sida igen.
Initiativtagare till flyktingbussar till Sverige för ukrainare.
https://www.expressen.se/nyheter/de-...ge-maffialand/

Ukraina visar sig av en slump vara en av Azerbajdzjans närmaste allierade.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in