Citat:
Ursprungligen postat av
sebastian_
Jag tycker inte att det avsnittet fångar seriens essens. Jag tror att de mer sågs som ett annorlunda och kul avsnitt när de kom, samtidigt som flera mer typiska avsnitt var högre rankade.
Det avsnittet är samma som Pine Barrens i Sopranos ( 75% Paulie och Christopher i skogen). Avsnitten blev förmodligen kända direkt, folk började tjata om dem, sen tjatade folk så mycket om dem att de avsnitten blev de mest populära för att de var så roliga att nämna. Duane Barry som du nämner är mycket mer Arkiv X för mig och ett bättre avsnitt.
Håller helt med. Jag håller på att dra igenom Breaking Bad för en andra gång nu och tänkte just på att de nästan måste ha försökt få till ett ”Pine Barrens-avsnitt” i den serien. Jag syftar på tionde avsnittet i tredje säsongen - ”Fly”. Vilket jävla mög det var.