Flashback bygger pepparkakshus!
  • 2
  • 3
2013-09-02, 00:59
  #25
Medlem
Flyer6s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av XiongShi
Lever man på 1200 i månaden är det bättre än att leva på ris och BBQ-sås iallafall. Det är lätt att "fiska" när det gäller skolmat, ta mer kött och mindre sås t.ex. Det är inget amerikanskt system där man får maten slevad på tallriken, man tar maten själv och bestämmer vad/hur mycket man tar också.

Problemet såna gånger är ju om skolan typ inte serverar kött just den dagen då.

1200:- i månaden & inte vill/kan/whatever käka skolmaten får man leva på nudlar & prottepulver då. För 1200:- får man mycket mat, samt har man lite planeringsförmåga ser man till att köpa saker när de är billiga.
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in