Jaha. Här har vi nu ytterligare ett gäng infiltrerande islamistiska mörkermän. Bangladeshier som dubbeljobbar med islamisering av Sverige via sossarna och avsekularisering av Bangladesh via hemlandets islamistpartier. Hur fan är det möjligt?
Citat:
Partikamrater – och dödsfiender
STOCKHOLM. Istid råder mellan Bangladeshs partier.
Deras falanger växer starkt i Europa.
I Stockholm gömmer sig både den misshandlade regeringssupporten Nazmul och dödsdömda oppositionspolitkern Khokon Razakar.
Ändå går personer från båda sidor med i samma svenska parti.
"Övriga samhället förstår inte dessa konflikter" skriver polisen i en ny rapport om utsatta svenska områden.
/.../
På soffbordet ligger ett inplastat fotografi från när Bangladeshs premiärminister Sheikh Hasina i hälsar på honom på intensiven när huggen från hans politiska motståndare är färska. Vi kallar honom Nazmul. Om några dagar ska han träffa Sheikh Hasina igen. Men den här gången är det inte i Bangladesh, utan när hon kommer till Stockholm på statsbesök. I hans lägenhet bor bara partikamrater. De tillhör alla Sheikh Hasinas parti Awami League. Under statsbesöket ska de försöka prata med henne om Nazmuls situation.
/.../
– Partiet gav honom pengar till behandlingen, men de kan inte hjälpa till med det han behöver mest – säkerhet, säger en av rumskompisarna.
– Ni i Sverige vet inte vad det innebär att ge fundamentalister inflytande, säger Nazmul.
Det är framför allt övertygelsen om att bevara en sekulär stat han vill lyfta.
– Tro inte att vi gått med i partiet för att vi älskar regeringen. De flesta av oss har gått med för sekularismen. För att vi hatar fundamentalister. De som vill blanda religion och politik.
Och han säger det mitt i sin egen fasta.
Tre bangladeshiska partier har egna falanger i Europa. Awami League och BNP, som båda styrt landet och nu befinner sig i en istid där Awami League till och från sätter BNP:s ledare i husarrest och försöker blockera deras valdeltagande. Det tredje är islamistpartiet Jamaat-e-islami, som vuxit till en stark folkrörelse. I Bangladesh tog Nazmul beslutet att förbjuda sin motpart, studentorganisationen Shibir, som är knuten till partiet Jamaat-e-islami, på sitt universitet. Detta trots att deras anhängare var betydligt fler i antal än hans egna.
Här har vi ett slags myndighetsrepresentant för nuvarande regeringspartiet i Bangladesh som på ytterst oklar grund anser sig behöva skydd i Sverige. Han verkar långt från ensam om tanken på att göra Sverige till sitt nya hemland. Både regeringsanhängare som Nazmul själv och oppositionella islamister verkar söka sig hit i stor omfattning. Islamisterna lockar tydligen anhängare genom att tillhandahålla mobiler, pengar och bostad såväl i hemlandet som här i Europa. De blev mycket arga på vår vän Nazmul sedan denne förbjudit islamisternas verksamhet, varvid de visade sitt missnöje genom att ge sig på Nazmul med, knivar, machete, yxa och hammare, en behandling Nazmul klarade sig ur med livet i behåll. Uppenbarligen. Han såg sig dock nödsakad att flytta till Sverige.
Inte bara Nazmul tyckte det verkade vara en god idé att flytta verksamhetsbasen till Sverige, en krigsbrottsdömd islamist med anhang har gjort gemensam sak och slagit ner sina bopålar i Sverige. För ansenlig tid vad det verkar och med siktet inställt på politisk karriär inom S.
Citat:
Också en av Jamaat-e-islamis dödsdömda ledare, Khokon Razakar, flydde till Stockholm.
Khokon Razakar heter egentligen Zahid Hossain, men det är under namnet Khokon Razakar som han varit aktiv politiskt.
Ytterligare en islamistisk Bangladeshimport har redan hunnit vara aktiv inom Miljöpartiet, blivit ledare för flertalet organisationer samt innehar befattning på en svensk myndighet. Hur jävla djupt går rötan? Denne man har fortsatt starka kopplingar till det islamistparti i hemlandet som alltså vill omvandla Bangladesh till en shariastyrd stat, ett parti som av nuvarande bangladeshiska regeringen terroriststämplats.
Citat:
Söder om stan bor den man som av Shibirs anhängare i Sverige sägs ha en ledande roll. Han låter uppriktigt rädd på rösten när vi ringer. Efter att flera ledare inom partiet – som ideologiskt står Egyptens muslimska brödraskap och Turkiets AKP nära – dömts till döden är övervakningen stenhård mot partiets supportrar. Det är några dagar kvar till det bangladeshiska statsbesöket och trots att mannen i svenska Shibir varit aktiv miljöpartist, leder flera stora föreningar och jobbar på en svensk myndighet vill han inte ha sitt namn i tidningen.
/.../
Han beskriver hur flera personer med dubbelt medborgarskap fått hjälp på svenska ambassaden. Är du efterlyst på ditt bangladeshiska id-kort hjälper det att åka in på en svensk id-handling.
Självklart ska svensk ambassadpersonal hjälpa efterlysta mordåtalade islamister att ta sig till Sverige, fattas bara.
Citat:
Att han själv skulle vara en ledare för Jamaat-e-islami eller Shibir tycker han är en felaktig beskrivning. Han ser sig hellre som någon som har kontakt med partiets ledare och kanske tidigare lett någon fraktion. Han står också nära den dödsdömda Khokon Razakar som bor nära honom i södra Stockholm.
Det är alltså denne Khokon Razakar som är dödsdömd för krigsbrott.
Citat:
2013 dömdes Khokon till hängning för krigsförbrytelser som ska ha bestått i att beordra massvåldtäkter, tortyr och tvångskonvertering av hinduer. Killarna i lägenheten känner också igen honom från att han länge höll i en tv-show där han gav svar på islamiska frågor.
Nazmul är förvånad över att han Khokon Razakar beviljats tillfällig asyl.
– Så man kan inte vara säker här heller?
Awami Leagues svenska ledare har ett wokimperium här. Ledaren är, förutom Awami League-medlem, också socialdemokrat. Men vilket svenskt parti en svenskbangladeshier tillhör hjälper inte Nazmul att förstå vad den tror på i Bangladesh.
I stället tittar han på personens sociala kretsar, som vem som har hjälpt till med att ordna ett svenskt arbetsvisum. Det finns till exempel McDonald's-restauranger som helst anställer Awami League-supportrar och McDonald's som föredrar Shibir-supportrar.
Asyl för vidrig krigsförbrytare och arbetsvisum för hotellstädare och McDonaldspersonal. Only in Sweden som samtidigt måste uppfinna tiotusentals "enkla jobb" för den nya stadigvarande inhemska befolkningen.
En hel hoper av dessa bangladeshiska islamister höll protestmöte på Sergels torg där de skanderade ut sitt missnöje med att Bangladeshs sekulära president tillåtits göra statsbesök i Sverige.
Citat:
Arshad Khan, 51, är busschaufför men ledig i dag för att stötta BNP. Jag frågar hur många på platsen som är medlemmar i Socialdemokraterna.
– Tre, fyra kanske? gissar han.
Han känner inte alla på plats.
Några vill heller inte visa ansiktet av oro för att ambassaden registrerar deltagarna.
/.../
Men intervjun med Arshad Khan blir ständigt avbruten av en ung man i solglasögon och Lacoste-tröja. Partiföreträdarna är irriterade. De har tidigare gjort klart att Lacostemannen inte är den bästa att representera svenska BNP. Han är nämligen den dödsdömde Khokon Razakars son. BNP har många gånger bett honom att ligga lågt för att inte skada deras anseende. Ändå bryter han ständigt in i intervjun.
– Titta på mitt ansikte!
Han stryker med händerna för att visa hur kinderna smalnat av.
– Jag tappar vikt. Jag åker hela tiden hit och dit och skriver om vad som händer i Bangladesh. Jag har varit aktiv i Stefan Löfvens parti. Jag har träffat honom i Västerås. Jag har många kompisar som är riksdagsledamöter och ministrar. Hur kan svenska regeringen bjuda in Hasina?
Vad gäller pappans fall är sonen självsäker.
– Vi kommer göra intervjuer när vi fått nästa svar från Migrationsverket. Vi är helt säkra på att det kommer gå bra. Då ska vi bjuda in journalister, riksdagsledamöter och informera om vad den bangladeshiska staten gör, säger han.
Jag frågar Khokons son om han tycker att alla sidor i Bangladeshs konflikt ska kunna få asyl i Sverige.
– Men varför skulle någon från Awami League söka asyl, de leder ju landet? Men kan de så får de. De ska fortfarande ha sina rättigheter här.
/.../
Sheikh Hasina har avböjt alla intervjuer under sitt besök i Stockholm men i talet berättar hon utförligt om hur hon ser de två oppositionspartierna BNP och Jamaat-e-islami som terrorister.
Nazmul väntar i lobbyn efteråt. Någon egen tid med Sheikh Hasina för att prata om sin situation fick han inte. Han håller sig vaken till morgontåget för att hinna jobba dagen efter.
Jag berättar att jag varit på BNP:s protest tidigare under dagen och att jag förvånats över hur alla från Khokon Razakars son till Awami Leagues svenska ledare är medlemmar i Socialdemokraterna. De kämpar alltså tillsammans i ett parti, men avskyr varandra i ett annat. Nazmul skrattar.
– Ni förstår inte hur de här partierna fungerar. Jag tycker synd om Sverige, säger han.
http://www.expressen.se/nyheter/qs/p...h-dodsfiender/
Fantastiskt. Och varje dag väller det in hundratals nya av dessa krutdurkar i Italien, ett Italien som står i begrepp att ge hundratusentals lycksökare respass till övriga EU. Vart tiotusentals bangladeshier styr kosan då förstår vi.