Citat:
Ursprungligen postat av
K-Holmen
Som enmansföretagare med eget AB går det utmärkt att köpa en bostadsrätt som juridisk person (förutsatt att brf tillåter detta)
Finns det någon med erfarenhet av detta? Dela gärna med dig av dina tips!
Några fördelar: kontantinsats, renovering, driftkostnader betalas med oskattade pengar
Nackdelar: komplex redovisning, svårt att motivera en själig marknadsmässig hyra för att undvika förmånsbeskattning, klippkort hos Skatteverket, betala en skattekonsult
Man ska akta sig för att lägga enkelbeskattade saker i en dubbelbeskattad sfär.
Förutom bekymmer med förmåner, underhyra, och annat under innehavstiden blir det en dubbelbeskattning när lägenheten säljs. Bolaget betalar skatt på vinsten (22%), och på de 78% som är kvar får ägaren beskatta antingen som utdelning om utrymme finns, 20%, eller som inkomst av tjänst om utrymme inte finns och på det som är utöver utdelningsutrymmet.
Äger man privat betalar man bara inkomst av kapital på försäljningen (runt 23% tror jag att det är på reavinst på bostadsrätter) sedan är pengarna färdigbeskattade.
Kontantinsats och renovering betalas inte med obeskattade pengar eftersom detta är tillgångar och inte påverkar resultatet. Eftersom uthyrning av bostäder (varken i första eller andra hand) inte är momspliktig verksamhet kan man inte heller utnyttja något momsavdrag för kostnaderna på lägenheten.
Räntan är avdragsgill i bolaget, värt 22 % i minskad skatt, privata räntor upp till 100000 är värda 30 % privat.
Vitsen med att lägga lägenheter och villor i bolagsform för det privata nyttjandet är alltså ingen vinst som många tror.