2013-08-08, 09:57
  #1
Medlem
AgentJoyBoys avatar
Som de flesta av oss konstaterat så har media gått mot en stark likriktning de senaste åren. I denna tråd länkar vi artiklar från t.ex. aftonbladet, expressen, SVT osv som idag aldrig hade fått publiceras.
Citera
2013-08-08, 10:02
  #2
Medlem
AgentJoyBoys avatar
Jag börjar med Jan Guillous artikel från 1996.

http://wwwc.aftonbladet.se/nyheter/guillou/guillou9.html

Citat:
Som argument mot invandrare i största allmänhet brukar nydemokrater och dylika anföra att "utlänningarna begår nästan hälften av alla våldtäkter".
Det är sant. Under de senaste åren är omkring 40% av de män som dömts för våldtäkt invandrare. Igruppen finns ett starkt inslag av araber, afrikaner och latinamerikaner.
Citera
2013-08-08, 10:28
  #3
Medlem
AgentJoyBoys avatar
Ytterligare en artikel i samma serie:

http://wwwc.aftonbladet.se/nyheter/guillou/guillou6.html

Citat:
Svenskar begår 82 procent av brotten
Det råkar faktiskt stämma. 82 procent av alla brott i Sverige begås av svenskar. Följaktligen begår invandrarna 18 procent av alla brott. Men eftersom de bara är 12 procent av invånarna är de tydligt överrepresenterade i brottsstatistiken. Men besöker man ett svenskt fängelse ser man en mycket mörkare bild, en närmast chockartad bild. För bland de intagna på fängelse är invandrarnas överrepresentation mycket större än vad man kan utläsa ur brottsstatistiken. Jag överraskades själv av denna syn när jag besökte Norrtäljefängelset förra året för att hålla ett föredrag. Så gott som alla fångarna kom till gymnastiksalen och det var ju lätt att se att svartskallemajoriteten var enorm (idag 75% på just det fängelset).

Citat:
För många zigenare stjäl för mycket
I ett inslag som handlade om zigenare påpekades bland mycket annat att alldeles för många zigenare stal för mycket. På den punkten fanns inga sakliga invändningar. Men det väckte indignation att denna rasistframkallande sanning hade framförts i TV. Radionämnden fällde programmet enligt sin allra strängaste regel som handlar om brott mot Sveriges demokrati och man motiverade sin fällning just med att denna typ av påpekanden skulle kunna framkalla rasistiska stämningar i landet.
Det statliga forskningsorganet BRÅ tillsatte en utredning för att visa att zigenare verkligen inte stal för mycket. Utredningsresultatet gick emellertid dramatiskt åt motsatt håll, varför utredningen hemligstämplades.
Denna gällande politiska moral, att förtiga olämpliga fakta, hindrade alltså länge all vettig journalistik i ämnet invandrare och brott. Följaktligen kunde denna brottslighet utvecklas i fred under lång tid, varför inga politiska åtgärder kunde sättas in för att bromsa utvecklingen.
Citera
2013-08-08, 10:33
  #4
Medlem
AgentJoyBoys avatar
En annan guldklimp:

http://wwwc.aftonbladet.se/nyheter/0009/26/ran.html

Citat:
I går berättade vi om offren för tonårsrånen. I dag granskar vi gärningsmännen.
Mellan 75 och 80 procent har invandrarbakgrund, uppger polisen. Det finns det ingen anledning att förtiga.
Citera
2013-08-08, 10:39
  #5
Medlem
AgentJoyBoys avatar
http://wwwc.aftonbladet.se/matovin/kryddlexikon.html

Kryddlexikon från 1998:

Citat:
Fläder -betraktas av zigenare som helig. Blommorna har en stark doft och används bla till efterrätter och kan även användas för att koka ett svettdrivande te. Av bären gör man bla saft, marmelad och vin.
Citera
2013-08-08, 10:40
  #6
Medlem
Wittgensteins avatar
Vi har ju hatfaktaartikeln som uppmärksammas i den här tråden: https://www.flashback.org/t2195048

Citat:
Mord

2 svenskar av 10 000 svenskar.
7 invandrare av 10 000 invandrare.
För mord och dråp under samma period var överrepresentationen störst bland medborgare från Jordanien, Palestina och Syrien följt av Sovjetunionen och Colombia.

Våldtäkt

2 svenskar av 10 000 svenskar.
9 invandrare av 10 000 invandrare.
För våldtäkt under perioden 1985–1989 är överrepresentationen störst för medborgare från Algeriet, Libyen, Marocko och Tunisien.

http://wwwc.aftonbladet.se/nyheter/0003/13/dokument.html
Citera
2013-08-08, 10:42
  #7
Medlem
AgentJoyBoys avatar
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article10227215.ab

Citat:
Nästan varje helg sker ett våldsbrott i området.

50 meter från platsen där Johnny hittades mördad, rånmördades sommaren 1998 en zigenare. På bensinstationen i närheten utbröt natten till i går ett knivslagsmål, där fyra personer knivskadades, varav en livshotande.
Citera
2013-08-08, 10:47
  #8
Medlem
AgentJoyBoys avatar
http://www.aftonbladet.se/nojesbladet/article10197947.ab - 21 feb 2001

Citat:
Kelly Tainton, Christoffer Wollter och Fredrik Gunnarsson gestaltar männen som tvingas konfrontera varandra och sig själva under de klaustrofobiska dygnen. En neger, en bög och en redneck inklämda i ett minimalt utrymme utan möjlighet att ta sig därifrån.
Citera
2013-08-08, 10:53
  #9
Medlem
AgentJoyBoys avatar
http://www.aftonbladet.se/wendela/article10221393.ab - 13 jul 2001

Citat:
Den tjej som jag ska gifta mig med ska absolut vara oskuld. Det handlar om kultur eller vad det heter. Folk skulle snacka skit om jag tog en tjej som redan var pippad. Andra killar skulle inte se mig i ögonen längre. Det går inte att leva med. I så fall måste jag flytta härifrån med henne. Egentligen spelar det ingen roll om jag bara är kär i henne, men det är mycket bättre om jag tar hennes oskuld. Då är hon bara min, ingen har rört henne. Min tjej får inte ha på sig för utmanande kläder heller, då skulle jag skämmas. Om vi bodde någon annanstans skulle hon få ha på sig vad hon vill, men inte just här. Om jag är oskuld? Nej... men killar är alltid killar, man känner sig alltid ett steg före tjejerna. Man måste ju vara erfaren.

Om jag får en dotter kommer jag absolut att se till att hon är oskuld tills hon gifter sig och hon måste vara hemma en viss tid på kvällen.

Det som är konstigast är att svenska tjejer solar utan bikiniöverdel, om en turkisk tjej gjorde så skulle jag bli chockad.
Citera
2013-08-08, 10:55
  #10
Medlem
Sigstens avatar
Skynda på. Snart kommer PK censuren och tar bort alla de gamla artiklarna.

Sjukt att det har blivit så hård censur på så kort tid.
Citera
2013-08-08, 10:55
  #11
Medlem
AgentJoyBoys avatar
http://wwwc.aftonbladet.se/kvinna/9802/04/04turk1.html - 4 feb 1998

Citat:
Männen i hennes egen familj hotar att strimla henne.
Mamman och systrarna kallar henne jävla hora.
Allt för att hon studerar och har träffat en svensk kille.
- Jag är förskjuten av hela släkten. Det är som en mardröm, säger Rana, 23.
Hennes historia kan låta osannolik, men detta händer i Sverige just nu: En ung kvinna hotas till livet och blir utfrusen av familj och hela släkten.
Citera
2013-08-08, 11:00
  #12
Medlem
AgentJoyBoys avatar
http://www.aftonbladet.se/wendela/article10285558.ab - 17 jun 2002

Citat:
Söner räddade mamma från att bli hedersmördad
Mannens motiv: hon ville umgås med svenska arbetskamrater
Citat:
Hela det senaste året har hon levt i skräck i sitt eget hem. Mannen har hotat henne till livet flera gånger och kallat henne ''hora'' för att hon lagt sig till med västerländska seder.

Kvinnan förbjöds att umgås med sina svenska arbetskamrater, hon fick inte träffa någon efter arbetet, fick inte klä sig som hon ville. Mannen ville kontrollera och bestämma allt i hennes liv.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in