Dejtingsidor konstigt? Ja förmodligen
Enligt mig är dejtingsidor fundamentalt fel uppbyggt, och jag vet inte om vi någonsin kommer ha en bra lösning. Det blir som i verkligheten, fast x100.
Eftersom det första du ser är ett flöde av bilder på potentiella partners, bli det mycket svårare att väcka intresse, och vidare när man läser ens profil (och sedan chattar med personen i fråga) så blir det även där svårt att väcka känslor/intresse eftersom allt du har att förmedla är text, och andra medium som kroppsspråk existerar inte.
Allt detta gör att det blir kaos och en negativ spiral på samtliga dejtingsidor eftersom ingen någonsin klickar, vilket leder till att det blir ett överflöd av män som spammar kvinnor. Detta i sin tur leder till att kvinnor får storhetsvansinne och ställer skyhöga krav som inte går ihop med bilden av verkligheten.
Våra hjärnor blir helt enkelt helt förvirrade.
En annan sak jag funderar över är att kvinnor sällan skriver till män för att de antagligen har svårare att väcka intresse(och/eller känslor) av en simpel bild.