• 1
  • 2
2013-07-10, 01:02
  #13
Medlem
Rutinerad-Ankas avatar
Jag skiter i "pensionssparande" jag livssparar istället. Ingen vet vad som händer om 20-50 år så varför ska jag spara till min sista tid när den kan inträffa om 5 år? Min investering blir istället att ha barn, bil och hus utan lån samt en god hälsa.
Citera
2013-07-10, 10:27
  #14
Medlem
brewslees avatar
Min upplevelse är att unga idag inte har en tanke på att man ens kan pensionsspara. Bra eller dåligt lägger jag ingen värdering i. Själv sparar jag några hundringar i månaden, det är tillräckligt lite för att jag inte ska märka någon skillnad på kontot men tillräckligt mycket för att det ska ge ett litet tillskott den dagen jag går i pension.

EDIT: Jag är under 30 och har pensionssparat några år. Har självklart även andra sparformer.
Citera
2013-07-10, 15:48
  #15
Medlem
kezz89s avatar
Jag sparar i pensionsförsäkring hos Avanza. Sparar i fonden Avanza Zero, enbart för att den är gratis, förlorar mycket pengar i slutändan annars. Sparar 200 kr/månaden och är 25 år. Blir att lägga undan 500 kr/månaden när jag fått ett vettigt jobb.

Även premiepensionen sparar jag i Avanza Zero.
Citera
2013-07-12, 20:45
  #16
Medlem
Du kan räkna med att få ca 50-70% av din slutlön när du är 65 utan privat pension. Det kan definitivt vara bra att spara pengar till pension.
Om du lägger pengarna i en pensionsförsäkring eller ISK är inte det viktiga, banken skiter i vad du väljer, de vill att du ska tänka på detta. Dina bolån försvinner inte automatiskt när du pensionerar dig...
Fördelen med pensionsförsäkringen är att pengarna faktiskt är låsta, du kan inte köpa ny bil för dina pensionspengar.
Spara i ett olåst sparande, som ska gå till pension, kräver en karaktär som inte alla sitter inne med.

Det jag försöker säga, spara en lagom peng varje månad i ett vettigt alternativ du gillar, lagom så du trots det kan leva gott i dag med.
Citera
2013-07-12, 22:05
  #17
Medlem
Jag "pensionssparar" på sätt och vis. Litar inte på att det kommer att finnas någon allmän pension som går att leva på när det väl är datgs att kasta in handuken och äntligen få vila lite innan sista vilan, så jag siktar på att spara egna pengar att ha tills dess. Ingen större summa och den kanske försvinner till boende i framtiden men man är inte barskrapad och tanken finns.
Citera
2013-07-13, 09:18
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tunguska211
Pensionsspara inte är mitt råd. bankerna vill gärna att du gör det då pengarna blir låsta under lång tid och att dom kan plocka ut ca 3% förvaltnings avgift årligen oavsett om fonderna går bra eller dåligt.

Deras argument om att skatten kanske är lägre när du är pensionär håller inte. Tänk så här du har 300.000 i pensionskontot och att dessa fonder går +-0 över tiden och banken tar 3% efter tio år så har du bara ca 220.000 kvar och efter 20 år har ca "hälften" 150.000 försvunnit till banken.

Har man istället ett månads sparande på ett värdelöst räntekonto med 3% så har man efter 10 år ca 403.000 och efter 20 år ca 542.000.

Tänk på att bankens råd enbart är för deras egen vinning.
Pensionsspara i IPS eller pensionsförsäkring är dåligt av skatteskäl om man tjänar under gränsen för statlig inkomstskatt så det bör man inte göra av det skälet. Tjänar man över gränsen hade jag däremot rekommenderat att lägga in de där 12000 kr/år som man får dra av. Några 3 % per år behöver man för övrigt inte betala i avgift om man inte av någon anledning vill välja någon av de dyraste fonderna på marknaden.

Hade du placerat pengarna i en indexfond motsvarande Avanza Zero för 10 år sedan hade du varit 200% plus idag, trots att vi gått genom diverse finanskriser. På 10-20 års sikt är det ganska god chans att du kommer vara plus om du sparar i någon billig aktieindexfond jämfört med att spara på ett sparkonto med usel ränta. Ditt räkneexempel med räntekontot stämmer för övrigt inte heller eftersom du glömt att räkna bort skatten på räntan som kommer dras varje år med 30%, om 20 år hade du därför bara haft ~456 kkr. Väger du sen in inflation också så kommer de pengarna om 20 år med stor sannolikhet vara mindre värda än vad 300 kkr är idag så det är ett dåligt råd att spara på så lång sikt på ett vanligt sparkonto.

Vill man spara till sin pension och man tjänar under gränsen för statlig inkomstskatt och inte har något jätteintresse av att följa aktiemarknaden skulle jag spara långsiktigt i ett par aktieindexfonder med låga avgifter placerade på ett ISK (investeringssparkonto).
Citera
2013-07-25, 15:24
  #19
Medlem
Jag sparar, troligen kommer det ske ett nettoutag efter pension om inte avkastningen är tillräcklig.
Däremot ser jag ingen anledning att låsa pengarna i pensionssparande. Mycket bättre att ha pengar när man behöver dem.
Citera
2013-07-25, 21:06
  #20
Medlem
Har nästan helt bestämt mig från nästa deklaration tills vidare försöka sätta av så lite som möjligt i pensionsavsättning.
Blir maximalt med räntefördelning mm i enskilda skogsfastighetsfirman.
Förhoppningsvis har ja tillräcklig buffert om jag behöver idka SGI o dyl...
Åtm 30 år till pension.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in