Citat:
Ursprungligen postat av
Hamilkar
Jösses! Om de där siffrorna stämmer, måste BO ha haft en jävulsk alkoholtolerans. I princip ska alkoholhalten i urin vara integralen av blodalkoholhalten över tiden sedan senast personen pissade, vilket betyder att om blodakoholhalten är lägre än urinalkoholhalten har personen varit inne i en tillnyktringsfas, och kan förväntas ha haft en maxblodalkoholhalt som åtminstone ligger på ungefär lika mycket över urinhalten som den uppmätta blodalkoholhalten ligger under - dvs han skulle ha legat på nånstans runt 3,7 promille som mest. Då är en normal person djupt medvetslös, snarast döende. En normalkonsument förbränner vidare cirka 0,14 promille i timmen. Hade BO varit en normalkonsument, och de där siffrorna är korrekta, skulle han inte bara ha haft en maxpromille på 3,7, han skulle också ha peakat sin fylla tolv timmar tidigare, och inte pissat sedan dess. Det är orimligt. Om siffrorna är tillnärmelsevis korrekta, måste BO ha haft en extremt mycket högre alkoholförbränning än gemene man.
Jag är inte inläst på tråden. BO förefaller ha varit en 22-åring, vilket är en rätt låg ålder för att ha lyckats supa till sig den alkoholtoleransen och förbränningskapaciteten. Är det något bekant om hur hårt han söp, och hur länge han har gjort det?
Hamilkar du är bäst. Jag förstår inte hälften men inser att offret i princip va i riskzonen för alkoholförgiftning. Vilket jag påpekade tidigt i tråden då man gärna ville ha offret till en ren fighter.
Det går inte att slåss i apstadiet på fyllan. Och dåren som är misstänkt har väl gått på allt som finns i drrogväg, anabola och fan vet.
Bilden på övervakningskameran indikerar på att gm va rabiat.
Han har också olaga hotat en person på Tonic samma kväll, så han har redan visat hur aggressiv han är.
Han slänger sin mobil och kläder, men säger att han inte vet om att offret dog, och att han inget minns. Men fanstyget har lämnat gympadojornas spår efter honom på offrets kläder, och till en sån grad att man kunna utläsa vilket märke det va.
Sönderslagen totalt knappt identifierbar. Hjärnskador av trubbigt våld och ett lidande och ingen hastig död. Och det här domslutet är ovisst vilken rubricering det kommer att hamna på-
Allt handlar om uppsåtet. Fy fan så arg man blir och undrar om personen inte ska utvisas samtidigt då han ändå inte är medborgare i Sverige.
Citat:
Ursprungligen postat av
26-8
Jo han kunde dra i sig en del, men han var inte den man märkte det på så väl, tydlig i tal och gick rakt i vilket fall.
För övrigt så är väl det här siffror från rättsläk ? Orka att du ifrågasätter det, låter mer som att du ska se över dina kunskaper.
Skärpning Hamilkar behöver inte se över sina kunskaper det är regel nummer ett.
Offret låg på nivå alkoholförgiftning om det säger dig något dvs. Och är det något Hamilkar kan så är det just rättsmedicinska rapporter/obduktioner.