Citat:
Ursprungligen postat av
baylife
Om de har någon annan definition så får de gärna presentera denna. Det är ju de själva som har gjort påståendet att vår kropp är perfekt. Men i relation till vad? För vilket ändamål?
Jag håller med dig om det du säger — mer eller mindre — och eftersom det inte är särskilt troligt att "duon" ger någon definition kan jag göra ett försök.
Om vi väljer att definiera 'perfekt' utifrån ett evolutionärt perspektiv bör väl människan (och hennes kropp) rimligtvis vara lika perfekt som alla andra, nu levande, livsformer? Är inte 'det att finnas till' det enda rimliga kriteriet på evolutionär perfektion?
Därefter kunde man lägga till premissen att Gud har skapat världen. Om man därefter ville tillskriva denna värld ett 'ändamål' kunde ett tänkbart alternativ vara att världen är skapad för att "spegla" och ta del av Guds perfektion, godhet etc. Varje enskild instans av världen skulle följaktligen ha någon form av 'perfektion' i sig — människans perfektion kunde förslagsvis vara hennes intellekt.
(Det här är ett förslag; det finns givetvis flera möjliga sätt att resonera kring detta.)