Lite kommentarer och svar:
Citat:
Ursprungligen postat av
pferde
Turkiet är också ett stort land med stora skillnader mellan olika delar. Är det framförallt i väst (Istanbul, Ankara, Izmir etc) som demonstrationerna har ägt rum, eller har vi hört något från öst (t.ex Sivas, Erzurum).
Undrar också hur det "turkiska kurdistan", med Diyarbakir som huvudstad, ställer sig till det hela. Finns det någon update därifrån?
Turkiska militären har, vad jag vill minnas, ett stort förtroende hos befolkningen generellt. Någon som kan bekräfta eller dementera detta? Hur långt borta är ett militärt inkripande, eller militärkupp för den delen?
Demonstrationer verkar äga rum i hela landet:
https://twitter.com/kanaliotis/status/341337014286815235/photo/1
Tydligen demonstreras det mycket i städer som domineras av kurder också men där är polisen lugnare. De vet nog mycket väl hur snabbt det kan växa till sig. BDP är tydligen neutrala i konflikten men väldigt många kurder protesterar tillsammans med turkarna mot Erdogan. Här är en bild på något man nog aldrig hade trott skulle vara möjligt: ultranationalister, anarkister, kommunister, kurder enade:
https://twitter.com/egemeneren87/status/340979975320653825/photo/1
Hade det här skett för tio år sedan hade nog militären ingripit mot polisen ganska omgående och återställt ordningen samt avsatt Erdogan, men Erdogan verkar ha lyckats ganska väl med att avsätta topparna och smyga in sina egna. Vi får se vad som händer.
Citat:
Ursprungligen postat av
TritonsTreudd
Det gick även rykten (visserligen ser man bevis på twitter) om att polisen nu har gått över till "live bullets" och Agent Orange.
Det finns inget som pekar på Agent Orange. För det första så har det i Turkiet talats om "portakal gazi", alltså apelsingas. Detta pga. den orangea färgen på gasen. Men det är inte från färgen som Agent Orange, som i själva verket är färglös, fått sitt namn, utan av den orangefärgade rand på hinkarna som Agent Orange brukade fraktas i. Här är en länk som förklarar bättre:
http://suzaneraslan.tumblr.com/post/51976339275/its-not-agent-orange-they-are-using-in-turkey-its
Citat:
Ursprungligen postat av
kes
Jag har en fråga, hur förklarar dessa sk "fredliga demonstranter" (snarare rastlösa fotbollshuliganer) all förstörelse som skett?
Att bränna ner privat egendom är inte fredligt, att förstöra hederliga medborgarens inkomstkälla (affärer) inte inte särskilt fredligt, att gå runt och misshandla människor på gatan (har kommit in rapporter angående detta) är inte heller fredligt, att sätta städer i brand är inte heller något som skulle betraktas som fredligt..
Du kan väl låta oss ta del av dessa "rapporter". Du pratar som om denna "misshandel" skulle vara utförd av demonstranterna. Den enda misshandel jag sett på de hundratals, ja kanske t.o.m. tusentals, filmer och foton som jag hittat är den utförd av polis eller AKP-anhängare. På twitter har man hela tiden uppmanat varandra att inte svara med samma medel mot polis/akp och det verkar man ha hållit på. Beundransvärt med tanke på att det måste koka i många när de ser sina nära och kära bli nedgjorda på så brutalt vis!
Jag har kollat på liveströmmar ända sedan detta eskalerade när polisen attackerade fullt fredliga demonstranter. Det har varit otrolig sammanhållning och inte alls en massa förstörelse av allmän egendom, annat än det som uppstått i de värsta konfliktzonerna. Inte nog med att man respekterat det allmänna, man har även städat upp under dagarna. Tror knappast Husbyligisterna städade va? Demonstranterna har organiserat sig genom Twitter och t.o.m. städat upp efter polisen. Notera att dessa ÄR demonstranter:
http://t.co/tPPmURGoMy
https://twitter.com/SzrUstngl/status/341141155003637761/photo/1
https://twitter.com/AnonsTurkey/status/341109104204455936/photo/1
Turkiska poliser har på många platser filmats när de själva förstör egendom så de senare kan skylla detta på demonstranter. De har skjutit in tårgasgranater i lägenheter:
http://s1.directupload.net/images/130603/ltoyuelt.swf
Jag har sett så mycket videobevis på fruktansvärd polisbrutalitet dessa dagar. Här är några få exempel:
http://www.resistturkey.com/
Och de där hederliga medborgarna du talar om... De är en del av rörelsen. Idag samlades man utanför olika TV-kanaler för att demonstrera mot den patetiska censuren av händelserna.
Här utanför NTV:
https://twitter.com/SonDakikaHaberi/status/341493402954764288/photo/1
Det började med en liten händelse men har nu växt och blivit en nationell angelägenhet. Folk är chockade över hur polisen behandlat sitt eget folk och nu finns ingen återvändo. De kommer kräva förändring och frihet från polisiärt förtryck. Jag hoppas att de lyckas.