Citat:
Ursprungligen postat av
Feru
I sak köper jag det inte. Om SD-toppar kan skaka hand med judiska nationalister i Israel, ska de fan inte ta avstånd från svenska nationalister. Strategiskt eller inte, hycklandet äcklar mig något oerhört.
Ja, jag kan hålla med om att det är inkonsekvent. Men min syn på SD är extremt pragmatisk. Att de kan vara klantarslen överlag har jag redan tagit med i beräkningarna. Jag är nöjd om partiet kan överleva så att jag har något att rösta på. Överdriven Israelvurm är ur mitt perspektiv inget önskvärt, men så länge det inte raserar partiets verksamhet så får det gå.
Citat:
Sedan finns det något mitt emellan också. Ingen förväntade sig att SD skulle omfamna SvP-politiker, däremot kan de väl ge fan i att sparka ut nationalistfalangen ur partiet som är mjukare än SvP:are men ändå kan betecknas som nationalister.
Att de försöker bli av med en svensk nationalist för att han uttryckte sig lite kritiskt mot Israel säger väldigt mycket, kan du inte hålla med om det? Behålla den svenska nationalisten eller försöka kasta ut honom för att han inte gillar SD-toppens favoritland.
Behandlingen av Gustaf Kasselstrand var inte försvarlig. Killen gillar att visa sig på styva linan, men i allt väsentligt är han en lagspelare.
Vänligen,
SD-trollet