Citat:
Ursprungligen postat av Katzyn
Det är väl också relativt. Finns män som inte vill ha barn eller redan har barn och inte vill ha fler. De kanske hellre vill ha en tjej som antingen inte vill ha barn och då känns mer pålitlig i det ställningstagandet vid 40 än en 19åring, eller en kvinna som också redan har egna barn.
Ska en 40-årig man ha barn—vilket de ytterst sällan vill—så går de efter en 30-åring. Delvis för att minska risker för utveckligsstörningar, men också för att det ser bättre ut om man är en 50-årig man med en 40-årig kvinna på föräldrarmötet om 10 år.
I de flesta fallan skulle jag tro att männen vill lära känna kvinnan och då blir det ju ligg med kondom i något år innan det kommer ut att han trots allt inte är intresserad av barn.
Citat:
Ursprungligen postat av Katzyn
Däremot kan jag väl hålla med om att dejtingmarkanden förmodligen är mycket sämre för den genomsnittliga 40åriga kvinnan än vad den är för den genomsnittliga 25åriga kvinnan.
Men steget därifrån till att inga män tycker att kvinnor i trettioårsåldern är sexuellt attraktiva är väääldigt långt.
30 års åldern är egentligen inte så farligt, även om det biologiskt sätt inte är optimalt. Men de flesta som letar efter 30-åringar är redan föräldrar.