Citat:
Ursprungligen postat av StonedSean
Så du påstår att det inte finns någon bra moppe för runt 6K? Nu snackar vi begagnat också, inget nytt. Själv har jag tittat på en massa mopeder från blocket och hittade en massa för under 6K. Funderade just nu på t:ex Rieju Drac modellerna, men är rädd för att de låter för mycket trimmade.. :/
Annars tror jag det blir en Gilera Stalker eller Speedfight, men behöver rekommendationer först.
Speed fight 1 är ju inte så farliga heller, Även väldigt billiga. Men jag skulle köra på en scooter om man ska trimma utan att det hörs! Bara att dra v-ringen och det går prima, men en cross-moppe får man ju oftast dra pluggarna i röret etc vilket gör att det låter fasligt mycket. Men sen så kostar ju kortet ungefär 1500 kr för förarbevis och sen är ju sf 1 en 25 moppe utan skylt.
På tal om inget, jag kollade lite i mitt län, och hittade min gamla kompis gamla moped. Det är en SF 1 vilket är väldigt billiga.
http://www.blocket.se/skaraborg/Peugeot_30_Moppe_47153470.htm?ca=13&w=1 Fast den skulle inte jag rekomdera att köpa för den har jag plockat v-ring osv på

sen så kunde inte polarn köra den heller så den ramlade väldigt mycket, speciellt på grus.