Fästet på hävarmen på växellådan till kopplingswiren gick av. Men jag tänkte att det är lika bra att byta wiren när man ändå är igång. Har sett en del begagnade självjusterande kopplingswires till salu. Frågan är: kan man använda en sån? Oroar mig för att en beg wire redan justerat ut sig bortom den punkt som passar för min bil. Har läst att om man köper en wire och råkar justera ut den så är den obrukbar. Men eftersom delarna ändå ligger ute till salu begagnade så borde det vara nån nytta med dem. Vill i te lägga 400 spänn i onödan på en skitbil (golf -96). Vad säger ni?
Det tror jag den gör. Läs av gamla nummret på vajern och jämför det har inte med motornummret att göra om vajern passar eller inte.
Varför ska du byta vajer?
Vws självjusterande vajrar går att dra ihop igen. Dock kan det vara lite krångligt om man inte vet hur.
Måste sitta fast i pedalen och sedan vrida klackarna i andra änden rätt sedan dra/lirka/rycka i vajer/hölje så går den ihop. låses sedan med den vita ringen som sitter på vajern innan man monterar den i lådan.
Tänkte byta eftersom jag såg några sprickor i vajerhöljet (stod i Haynesboken att man kanske skulle behöva göra det då). Och när jag ändå hade det "nere". Lyckades tom klämma ihop självjusteringen. Men, nu verkar det vara värre än så. Tänkte att jag skulle svänga ihop en provisorisk wire med ståltråd. Det funkade så långt att jag lyckas lyfta hävarmen, men tryckplattan kopplar inte ur ändå (drivning när ettan är ilagd). Så det verkar ju som att det blir ett kopplingsbyte och då blir det en helt annan fråga. Obra.