Citat:
Ursprungligen postat av
MossTrums
En alt GM har varit självskriven sedan dag 1 då kvarlevorna av BO hittades: en alt GM som hade något att försvara genom att döda VB vilket KJ inte hade vad vi vet. Det är bara en teori utifrån tidiga inlägg på tråden, men som utredare skulle jag haft denne alt GM under lupp hela resans gång. Sedan är frågan vilken roll KJ spelat?
Något att "försvara", vad menar du med det?
De flesta mord är resultatet av oplanerad aggression mot endera en närstående person eller någon man kommer ihop sig med på en fest eller ute på stan under inflytande av alkohol eller droger. Det finns inget i det vi vet om KJ och hans relation till offret som gör honom till en osannolik gärningsman. Motiv i form av att man måste "försvara" något (t ex röja en affärspartner ur vägen?) torde om man räknar bort interna uppgörelser bland grovt kriminella stå för mindre än 10% av samtliga mord som en gissning mellan tummen och pekfingret.
Sen tror jag vi kan avskriva foliehattandet om att svenskt rättsväsende håller personer de vet är oskyldiga häktade i vecka efter vecka som en avledningsmanöver för att få tag i rätt gärningsman.