2013-05-07, 19:49
  #13
Medlem
Ninenas avatar
Skulle det inte rubriceras som dråp om det rörde sig om ett misshandlat barn? Varför rubriceringen "grovt vållande", kan det vara en solvarm bil ändå...? Men nog måste han i så fall suttit rätt länge i bilen. Vet ju att det snabbt blir hemskt hett men det är ju ej ngt spädbarn det rör sig om.

Usch gräsligt i a f!
__________________
Senast redigerad av Ninena 2013-05-07 kl. 20:27.
Citera
2013-05-07, 19:51
  #14
Medlem
Ja barnet måste suttit länge i bilen för pappan ska bli gripen. Riktigt hemskt!
Citera
2013-05-07, 19:52
  #15
Medlem
MetroGoldwynMayers avatar
Klart som solen ,att barnet blev kvar i en bil med bastu värme ,att folk aldrig lär sig varje år samma visa.
Citera
2013-05-07, 20:10
  #16
Medlem
Forbliranonyms avatar
Man undrar ju hur länge pappan varit borta Sjukt tragiskt när så unga människor dör.
Citera
2013-05-07, 20:16
  #17
Medlem
hashish-boys avatar
mkt tragiskt oavsett om det var ett medvetet brott eller ej

en kampanj varje år skulle nästan behövas även om det mest är husdjur som stryker med i varma bilar (barnkörkort skulle inte vara helt fel)
Citera
2013-05-07, 20:20
  #18
Medlem
Som Eslövsbo är detta extra intressant. Vem är grisen? Någon vet ju såklart. Namn och bild, det vore rätt åt honom. Ska snoka bland bekanta också.
Citera
2013-05-07, 20:21
  #19
Medlem
Quarrels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av henmar7808
Som Eslövsbo är detta extra intressant. Vem är grisen? Någon vet ju såklart. Namn och bild, det vore rätt åt honom. Ska snoka bland bekanta också.
Ta det lugnt. Barnet kan ha dött av en naturlig orsak. Vi vet inget ännu.
Citera
2013-05-07, 20:24
  #20
Förhoppningsvis dog barnet av naturliga orsaker och inte en innestängd och varm bil!
Citera
2013-05-07, 20:28
  #21
Har barnet strypt sig självt, kanske? Känns som för tidigt på året för att dö i en överhet bil?

Vad många föräldrars barn som "råkar" dö, då?! Drunknar i trädgårdsdammar och drunknar på badhus, osv. Nyss höll det även på att gå illa för en liten treåring som också lämnades vind för våg och då i en traktor.
Var väl nyss en mamma också som dömdes för nåt brott när hennes femåriga barn drunknade på ett badhus, mamman själv satt väl då under tiden, och på behörigt avstånd av sitt barn, och fikade i godan ro på samma badhus.
Och alla dessa trafikdödade barn numera........ barn som leker på vägen och plötsligt är barnen dödade, de är överkörda. Mercedes var visst ett utav dessa försummade barn?

Många, många tillbud och några dödsfall vad gäller detta att släppa sina barn vind för våg(och där föräldrarna anser att Trafikverk och grannar och övriga samhället ska ta hand om ens barn). Hur många barn ska behöva dö innan föräldraansvaret återinförs igen i folksjälen/ föräldrasjälen igen?
Citera
2013-05-07, 20:29
  #22
Medlem
typ0s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hee4r
Har barnet strypt sig självt, kanske? Känns som för tidigt på året för att dö i en överhet bil?

Idag har det varit årets hittills varmaste dag med uppemot 25 grader, absolut inte för låg temperatur för att det ska ske.
Citera
2013-05-07, 20:31
  #23
På denna plats ska bilen ha stått - http://www.expressen.se/ImageHandler...3-a06587d5219b

Var i Eslöv är detta?
Kan inte minnas denna plats?
Avlägset och skumt.
Citera
2013-05-07, 20:35
  #24
Citat:
Ursprungligen postat av typ0
Idag har det varit årets hittills varmaste dag med uppemot 25 grader, absolut inte för låg temperatur för att det ska ske.

Visserligen, men så tidigt på året är ändå inte allt typ "uppvärmt" redan.
Fortfarande bara vår i hela landet.

Kanske ungen kvävt sig själv? Svalt bilnyckeln, eller så?
Sjukt oavsett
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in