• 2
  • 3
2013-05-04, 12:15
  #25
Medlem
ahlmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svartpixlad
ahlman: Intressant historia om Ullångerskrinet, verkar tack och lov vara tillbaka i Sverige igen sedan ett par. Är det så att tillräckligt ovanliga saker tenderar att komma tillbaka?
Om det är ovanligt kan det såklart bli mer svårsålt, något i stil med Ullångerskrinet är ju otroligt att någon skulle ha liggandes hemma av en slump. Är det en hyfsat ovanlig raritet riskerar man också att antikhandlaren/auktionsbyrån/samlaren känner igen föremålet och vet om att de är stulet.
Samtidigt, lyckas du komma över Mona Lisa finns det ett antal ljusskygga excentriker som såklart är intresserade.
Dessvärre verkar det finnas en del smuts inom antikvitetsbranschen, och allt går inte bort med mässingsputs.
Citera
2013-05-04, 13:08
  #26
Medlem
Jag tror det är en FBare som har varit framme, jag läste i någon tråd om guldreserven där dessa riksregalier omnämndes, helt säkert har då någon som har kollat upp mer om och sett att dom är relativt obevakade.

Sanna mina ord!
Citera
2013-05-04, 13:18
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svartpixlad
Om det vore en liga, är de inte mer religösa i t.ex. öststaterna så att kyrkor får vara i fred eller finns det inget som heter skrupler hos kriminella?
Inte hos zigenare.
Citera
2013-05-04, 13:21
  #28
Medlem
teflonpannan69s avatar
Vad exakt innebär ''rikslarm'' egentligen? Hur hanteras ett ''rikslarm'' egentligen utav övriga polismyndigheter?
Citera
2013-05-04, 13:28
  #29
Medlem
ahlmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av teflonpannan69
Vad exakt innebär ''rikslarm'' egentligen? Hur hanteras ett ''rikslarm'' egentligen utav övriga polismyndigheter?
Ett rikslarm berör samtliga polismyndigheter i landet. Det skickas information om vad som är stulet och eventuella spår.

Förmodligen tror de att grejerna kommer lämna landet.
Citera
2013-05-04, 13:46
  #30
Bannlyst
http://www.svt.se/cachable_image/136...EGALIER992.jpg

Det är bar kopior som tur är. Men det är ju värdefullt ändå fast inte i pengar.
Citera
2013-05-04, 14:07
  #31
Medlem
Kadeks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Han där borta
Grejerna hittas säkerligen i öst, där våra länsade sommarstugor, vikingaskatter osv hamnar.

Snarare säljer baltiska privatpersoner plundrade föremål från Grobin till dumma svenskar. Det stora plundringsmålet på Gotland för ett par år sedan var dessutom genomfört av svenskar i den såkalalde "antikvitetsbranschen" som är genomrutten.
Citera
2013-05-07, 04:54
  #32
Medlem
Ördögs avatar
Alla brottshistorier slutar inte likadant.

http://vlt.se/nyheter/vasteras/1.206...galierna-funna

Citat:
De stulna begravningsregalierna återfanns på måndagskvällen utmed vägkanten nära E1.

Polisen hittade begravningsregalierna på måndagskvällen efter ett anonymt samtal till polisen. En okänd man uppgav i samtal till polisen att regalierna fanns i några sopsäckar intill länsväg 555 i höjd med Folkesta mellan Västerås och Hallstahammar, nära E18.
__________________
Senast redigerad av Ördög 2013-05-07 kl. 04:57.
Citera
2013-05-07, 09:46
  #33
Medlem
Swashbucklers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ördög
Alla brottshistorier slutar inte likadant.

http://vlt.se/nyheter/vasteras/1.206...galierna-funna

Riktigt bra, ordningen är återställd.
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in