Citat:
Ursprungligen postat av HasseBanan
Jag bodde ett tag i ett hyreshus där det fanns många missbrukare. De kom alltid och knackade på våra dörrar och frågade om både det ena och det andra, om vi hade pengar att låna ut, om vi hade toapapper, socker, rengöringsmedel och det ena med det andra.
Är det verkligen Ok i era ögon att man springer och tigger av grannarna på det sättet? Vore det inte bättre om missbrukarna lärde sig ta tag i sina egna liv, inte köpa brännvin, knark och cigaretter för alla pengar. Visst har man som människa empati och vill hjälpa, men det känns som att missbrukare aldrig får nog hur mycket man än ger dem. De är som bottenlösa hål.. hur mycket man än fyller hålet med så är det aldrig tillräckligt.
Jag kan tillägga att jag själv haft en del problem med alkoholen, men jag tiggde aldrig eller utnyttjade andra. Det var jag för stolt för.
Samma regler ska gälla för den som missbrukar, brukar eller är nykter. Svaga människor kan ibland behöva hjälp oavsett om de missbrukar eller ej, då anser jag det vara en fin gärning att hjälpa dem.
MEN tiggeri är fan aldrig ok. Det känns som att jag hellre hade outat mig själv som sprutmissbrukare (hypotetiskt, jag använder inte nålar) än att gå till grannen och tigga om pengar/toapapper...
Eller ok, om det händer en gång att man går till grannen och ber att få LÅNA något och att man sedan gör rätt för sig, då anser jag snarare att det får en positiv inverkan på grannsämjan etc.
Men att mer eller mindre systematiskt utnyttja andra människors godhet är aldrig ok, vare sig man knarkar eller inte.
Man får inga särskilda rättigheter eller "tyck synd om mig poäng" bara för att man knarkar. Däremot så är många missbrukare i grunden trasiga själar som faktiskt mår bra av lite hjälp. Det är en svår avvägning som du måste göra själv.
Men hjälp dem inte för att de är missbrukare och "behöver det". Hjälp dem i sådana fall för att de är människor som behöver hjälp. En människa kan ju naturligt bli i akut behov av toapapper (själv har jag framförhållning men det kan nog även hända den bästa...) eller något liknande, sockret är slut ja vafan som.
Men det är verkligen inte din skyldighet att systematiskt förse dina missbrukande grannar med vare sig dagligvaror eller pengar. Jag förstår att man gärna vill hjälpa den som har det svårt men akta dig för att bli utnyttjad.
Sedan så anser jag att man när det gäller vissa typer av personer aldrig ska tala om lån, var uppriktig med att det är välgörenhet om du inte VET att de kommer betala tillbaka. Om jag skulle "låna" ut cash till en missbrukare skulle jag aldrig förvänta mig att få tillbaka dem, inte ens att personen skulle minnas "lånet" när mina pengar väl använts för att fylla missbrukarens blod med favoritsubstansen.
Nej jag tycker folk får styra sina liv, men likt idioten som skyller sina misstag på alkohol ogillar jag människor som skyller på droger. Som vuxen har man faktiskt ett ansvar för sig själv!