Citat:
Sluta. En överklassdam som organiserar en middag (eller annan tillställning där mat serveras) står naturligtvis inte och lagar maten själv. Inte heller springer hon runt och serverar (eller menar du att hon gör det..?) Du skrev att hon gör det för sällskap upp till 50 personer, och DET är ju inte ens möjligt att göra ensam för en PROFESSIONELL catering-personal, om maten ska lagas från grunden och han eller hon dessutom ska servera och bära ut disken mellan rätterna. Det fattar du väl själv? Har du ens bjudit på en middag med hemlagad mat någon gång?
1) Jo det är precis det man gör. Jag har själv varit med om det flera gånger.
2) Om man är 50 personer sätter man upp en buffé där folk får ta mat själva.
3) Jag har jobbat med catering. Att laga mat för 50 personer är ingenting. Jag har lagat mat för 500 personer. 50 pers är rena semestern.
Citat:
Jag kan tala om att det är svårt att hinna med det till ett sällskap på SEX personer, man måste nästan ställa fram något lättare som "lagar sig själv" typ en stor gryta som gästerna får servera sig själva ifrån, om man ska klara det. Och så färdiga glassbakelser eller liknande till dessert. En trerättersmiddag som lagas från grunden funkar helt enkelt inte, om man ska göra det ensam och dessutom vara en närvarande och avspänd värdinna...
Du måste vara väldigt organiserad. Om du är van vid att laga mat för 2-3 personer då kommer 10 personer att verka jättesvårt. Det måste vara snabbt och effektivt för att det ska funka. Det är en vanesak.
Citat:
(Haha - när jag läste det du skrev kom jag att tänka på TV-serien "I dream of Jeannie", när hemmafrun Jeannie skulle ordna en viktig middag för sin man officeren, då han bjudit in några överordnade och deras fruar. Och hon fick så mycket beröm för att hon liksom "trollade" fram den ena delikata rätten efter den andra, och ändå kunde sitta med vid bordet hela tiden och prata helt avslappnat. Det var just det hon gjorde - trollade fram maten, hon var ju en djinn!
)
)Överklassen är inte som på TV. Sluta titta på TV.
Citat:
...sedan stämmer det som Brewingmob säger, att naturligtvis en överklassman eller -kvinna liksom alla andra kan ha en liten informell bjudning där man hjälps åt att laga några gourmeträtter, och just själva matlagningen då är grejen. Det finns dom som hyr in en professionell kock också, och låter det bli ett inlärningstillfälle för sällskapet. DET är något helt annat än att bjuda in till en trerättersmiddag.
*stångar huvudet blodigt*
*stångar huvudet blodigt*
1) Nej. Det är alltid kvinnan som lagar maten. Män lagar inte mat.
2) Nej man hyr inte in kockar det är underklass grejer.
3) Det du beskriver är extremt opassande.
4) Ingen i överklassen äter gourmet mat för att man går på resturanger hela tiden och äter restaurang mat så folk tröttnar på det väldigt fort. I överklassen äter man husmanskost.
5) Här är ett exempel på hur det kan gå till, https://www.youtube.com/watch?v=XBVbcvsoIIc
__________________
Senast redigerad av Babianen 2015-11-19 kl. 16:33.
Senast redigerad av Babianen 2015-11-19 kl. 16:33.
) Och då är vi inte ens överklass...