• 2
  • 3
2005-05-30, 15:58
  #25
Medlem
gakushis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jaha jovisst
Jovisst, om han hotar dig, eller om han gjort dig något. Du får dock inte utkräva en hämnd som inte tillhör dig.

Var går gränsen, när tillhör en hämd mig?
Citera
2005-05-30, 18:55
  #26
Medlem
a4swes avatar
Citat:
Var går gränsen, när tillhör en hämd mig?


Han vet inte vad han pratar om!
Givetvis så är det bäst om du kommer till insikten att hämnd inte leder någon vart och på så vis inser att du troligtvis inte får ut något av att ta livet av personen ifråga!

Vem hämnden tillhör är bara tjafs, fortfarande gäller att om du och andra får ut mer än vad som förloras av att personen dör så är det korrekt oavsett vem som har gjort vad mot vem och vem som utkräver hämnden.
Citera
2005-05-30, 21:38
  #27
Medlem
jaha jovissts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gakushi
Var går gränsen, när tillhör en hämd mig?
Det är när du har en inre röst som tjatar om och om igen om att du måste hämnas, när någon tagit något från dig som du måste kräva tillbaks. Inte alla har den inre rösten och dom gör nog bäst i att låta saken bero. Att bara lust-hämnas är sjukt, det ska inte vara roligt, bara nödvändigt för att få ro, då tillhör hämnden dig.
Citera
2005-05-30, 21:40
  #28
Medlem
Maeglins avatar
Kan du inte ge livet tillbaka till de som förtjänat att leva ska du inte vara snar med att utdela dödsdomar till de som förtjänar att dö.
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in