Citat:
Ursprungligen postat av Panz
Skulle vara intressant att se ett bevis för det. Det går förmodligen att göra med sanningsvärdestabell och då måste man väl ha en definition på p→q som skiljer sig från "icke p eller q"?
Det kan man gora med en sanningstabell, men den far ju sjalvfallet inte skilja sig fran icke p eller q. Logiska operatorer definieras just utifran sanningstabeller. "~p or q" har ingen definition, utan vardet pa det foljer av definitionen pa elleroperatorn och negationsoperatorn.
Men visst kan vi testa att bevisa det formellt:
~p or q
-----------
- Anta p
- q (disjunction syllogism)
p => q
Observera att detta bara ar halvvags. Vi har bevisat (~p or q) => (p=>q), men inte (p=>q) => (~p or q) vilket kravs for att visa att de ar ekvivalenta.
p => q
---------
- Anta ~q
- ~p (implication)
~q => ~p (implication intro)
q or ~q (excluded middle)
q => q
~p or q (constructive dilemma)
Har bevisas att (p=>q) => (~p or q), och med det tidigare beviset kan vi sla fast att (p=>q) <=> (~p or q)
Observera att det kan finnas sma fel, da jag ar ringrostig.