Citat:
Ursprungligen postat av stebe2
Om ni skall ha evolutionsteorin att gälla ifrån RNA-världen så kommer ni ju att få svara "har ingen aning" på nästan alla frågor angående hur den tidiga evolutionen gick till. Det är tillräckligt kämpigt med trovärdigheten att förklara utvecklingen från den första levande urcellen som redan hade alla basala funktioner.
Ja, att förklara detta i detalj är nog väldigt svårt. Tror du att evolutionsteorin är beroende av att(jag skulle) kunna förklara detta i detalj?
Citat:
1. Jag tror inte att jorden är ung, men är öppen för att den kan vara det.
2. Jag tror att rent positiva mutationer måste kunna råka ske nån gång i mycket sällsynta fall.
3. Jag tror att evolutionsteorin är chanslös i o m att den inte har något annat än mutationernas förmåga att orsaka meningfull information att räkna med.
Övriga anklagelser kan vi ta i en annan tråd.
stebe2
1. Du tror inte att evolution sker, då du tror att mutationer endast försämrar överlevnadschanserna och skadar organismerna. Jag kan inte dra någon annan slutsats än att du är skapelseberättelsetroende och därmed har en agenda.
2. Jag tror också att även din definition av rent positiva mutationer kan ha skett(även om du alltid vänder kappan mot vinden).
Men varför är evilutionsteorins riktighet beroende av dom?
3. Fast Hamilkar har ju faktiskt visat, med rimliga värden på variablerna att mutationsfrekvensen räcker till för att låta urvalet "välja" vilka mutationer som ska bestå och tillåta livet att utvecklas som det gjort.