Citat:
Ursprungligen postat av nollett
Aldrig varit med om att någon annan än medlemmarna som turas om att vakta.
MÅSTE finnas bättre jobb om man är arbetslös, båtklubbarna har ju inte direkt gott om pengar i de flesta fall.
Där jag hade båten innan så fanns det för länge sedan ungdommar i segelklubben som gick nattvakten. Men av någon anledning försvann det - i alla fall officiellt. (Skatt? ).
Sista sommaren där så kunde jag inte "min" natt - släktstrul. En jobbarkompis hoppade in - inga problem. Han tyckte det var skoj - och fick de pengar som friköp kostar.
Fast reglerna säger "båtägaren eller någon i besättningen". Min kompis har nog aldrig varit på en mindre båt än en färja
De riktigt stora hamnarna använder väl vaktbolag numera. Men kolla (internet eller telefon) med olika hamnar i trakten. (Typ: Vad kostar det att köpa sig fri..). Ofta finns det en tavla för vaktbyte - skriv upp dig där.
Lycka till