Platserna som jag var på såg helt olika ut.
Blåval kunde nästan varit riggat om man tänker på hur lite blod det var.
Silvermynt var som du säger raseri enligt mig då kattens huvud rimligtvis blivit dunkat mycket hårt i golvet enligt stänket och man ser lätt var träffytan är. Däremot var den säkert redan död.
Kletet på väggen kanske inte räckte och det blev dunk i golvet för att förstärka effekten. Eller tvärt om, dunk först och sedan myskleta lite på väggen efter fullbordat arbete. Jag tror det senare om man tänker på hur det ser ut. Dunk, skvätt, droppa runt lite och kleta ut. Måste blivit en massa blodskvätt på kläderna där och säkert droppar på skorna.
Men visst är det helt olika scenario. Han testar sig fram säkert. Din bildlänk tycker jag ser amatörmässigt ut, ingen kirurgi där inte.
Skulle tro det är ganska säkert han har haft iaf vissa katter någonstans ett par timmar mellan infångandet/dödandet och lämnandet. För de tas oftast dagtid och lämnas kvällstid vad jag förstår.
Vet vi färger på katterna, gärna sammankopplat med platserna? Minst två är orangea iaf.
Citat:
Ursprungligen postat av tantigheter
Jag har svårt att "läsa" bilderna som ComputerControlled lade upp härom kvällen
(inlägg #3105, 23:15, 5/4)
Mitt spontana intryck var att det handlar om raseri - en massa stänk och otäcka avtryck.
Men det får jag inte att gå ihop med tanken att GM "pysslat" med katterna, alltså skurit upp deras bukar. Det må vara att det inte handlar om stora mängder blod eller tecken på vilt dräpande, men det ser brutalt ut. Det rimmar inte med t.ex. den här bilden där det ser slarvigt, men ändå kirurgiskt ut på något sätt
http://tinyurl.com/c9pfyst
Vad handlar det här om egentligen?