Citat:
Ursprungligen postat av
Matsu-san
Josefin Knutsson går som tåget. 3-0 i UFC nu.
Äntligen fick hon jobba lite och det behövs mer brottning om hon ska ha en chans i toppen.
Men den överlägset bästa kvinnliga mma-fightern vi haft.
Ja strikingen såg riktigt fin ut och då har ändå Lina Länsberg varit i UFC på damsidan men jag tycker att Knutsson ser bättre ut på fötterna.
Det som måste till är bättre brottning och grappling om hon skall nå den absoluta toppen. Nu mötte hon visserligen en fd Shooto Brazil mästare i MMA och vann ändå men det finns luckor i gamet som måste täppas till.
Konstigt att hon inte tillfogar mer skada med tanke på att det ser ut som att hon slår rätt så hårt och definitivt hårdare än Pannie två viktklasser upp.
Hon har visserligen en ful ovana att inte gå in fullt för avslut när hon får rejäl träff utan avvaktar och blir passiv. Det var därför som Dana inte gav henne kontrakt direkt under hennes medverkan i DWCS.
Superfin teknik men dålig avslutare var väl på ett ungefär vad han sa.
Har för mig att hon prickade Veerbeck rätt så hårt i den matchen och hade kunnat avgöra på TKO men backade ut istället och tog hem ett safe decission.
Tydligen så hade hon varit i Thailand och laddat upp för matchen mot Polastri nu samt även i Abu Dhabi och brottats en del med Khamzat.