2013-03-06, 17:41
  #13
Medlem
skunkjobbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GolfWang
tack, nån som vill svara på andra frågan eller e de mer biologi?
Sola allt på en gång eller dela upp ja. Jag skulle säga att för en varaktig brunhet vilket de flesta väl strävar efter snarare än att bli kräftröda och flagna så är det betydligt bättre att dela upp samma soltid i flera kortare etapper med minst något dygn emellan så huden hinner återhämta sig mellan gångerna.

Bättre brunhet och betydligt mindre risk för hudcancer.
Citera
2013-03-06, 19:32
  #14
Medlem
BengtZzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sam1
Jag vidhåller att man blir brunare av UVA (se exempelvis Strålsäkerhetsmyndighetens hemsida). Är det att bli solbränd enligt din definition eller ej?
De säger:
UVA gör pigmentet i huden mörkt.

Så ja, deras källa står ju klart bättre i tak än vad jag gör. Med andra ord har jag fel. Tack för rättelsen, nu har jag lärt mig massor. Tack!

Citat:
Ursprungligen postat av Sam1
Köper det i stort. Var helt klart klumpigt formulerat angående solarielamporna. (Samtidigt blir andelen UVA/UVB ett sätt att jämföra dessa komponenters relativa intensitet, om än på ett mindre transparent sätt än att helt enkelt tala om komponenternas intensiteter. I och med att UVA och UVB har olika biologiska effekter blir det också intressant att jämföra deras intensiteter här.)

Så här då: bakom fönstret har du en något lägre intensitet UVA än i solljus, medan intensiteten UVB är nära noll. Om UVA kan göra en solbränd (se ovan) så ska man följdaktligen kunna bli det bakom ett fönster också.
Däremot är det ju så att argumentet huruvida stor andelen är fortfarande inte spelar någon roll, precis som du håller med om.
Citera
2013-03-06, 19:36
  #15
Medlem
BengtZzs avatar
Däremot kan det i praktiken vara så att man redan har nått steadystate på brunhet genom att vistas normal tid utomhus. Vilket i praktiken gör att man inte blir brunare av att sola bakom en glasruta.

För det är helt klart så att brunhet är någon typ av funktion vars tillväxt avtar och går mot 0.
Citera
2015-03-05, 08:40
  #16
Medlem
Men får man något D vitamin i sig om då eller blockeras allt?
Citera
2015-03-12, 19:54
  #17
Medlem
starke_adolfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tellusstar
Men får man något D vitamin i sig om då eller blockeras allt?
Citat:
Ursprungligen postat av Strålsäkerhetsmyndigheten
"UVB-strålningen har även dessa egenskaper: [...] Att starta produktionen av D-vitamin i huden."
Källa

Detta, tillsammans med tidigare svar att intensiteten av UVB-strålning är nära noll borde svaret bli: Nej, det sätts inte igång någon D-vitaminproduktion.
Citera
2019-03-01, 14:58
  #18
Medlem
Magnituds avatar
Rågar man nå d vitamin genom glaset Då?
Citera
2020-04-09, 11:21
  #19
Medlem
Hydrodynamiks avatar
Jag har varit på min inglasade balkong nu när det har varit soligt och jag har märkt att jag har nu bränt mig, så jag tror absolut man kan sola genom fönster, om inte balkongfönsterglas är speciellt på något sätt...
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in