Substans?
"Special" från TheTri**. Alltså inte LSB som "Rörd av Guds hand" handlar om.
Dos?
150 ug, 0,15 mg.
Om mig?
Kille
19 år
184 cm
87 kg
Tidigare erfarenheter?
Svamp
Methoxetamine
2-FA
25i-NBOMe
2c-p
LSB
Kodein
Tramadol
Doxylam
Diazepam
Etylmorfin
Alkohol
---------------------------------------------------------------------------------
Klockan 01.30
Mina tankar gick lite upp och ned. Jag hade tidigare under kvällen fått reda på att det jag hade trippat på den tidigare veckan inte alls var Special, utan det var LSB. Således förmodat två olika substanser och jag hade några lappar Special liggandes. Hur länge skulle jag orka vänta innan jag kör? Hade toleransen sjunkit? Var det korstolerans? Det kanske till och med var samma substanser, det vet jag inte.
Jag reflekterade lite över vilken kväll jag skulle köra. Tanken dök upp om att köra redan denna kväll och till slut, efter lite övervägande hit och dit plockade jag fram min remsa med lappar och ett rakblad. En lapp skars ut och särades från de övriga. Lapparna såg inte riktigt likadana ut som LSB, utan var lite mer bara som vanligt papper och hade andra färger. Storleksmässigt tror jag att de var förhållandevis lika, men jag kommer inte riktigt ihåg hur stor den andra lappen var.
Vid 01.40 lades lappen in under vänstra läppen efter att ha varit ute och rökt, borstat tänderna och tandköttet, förberett sängen och städat undan lite. Lappen gled upp och jag kände direkt hur illa det smakade. Mellan tummen och pekfingret fanns en viss likhet i smak från LSB, men detta var ändå något annorlunda. Hela läppen domnade av totalt efter en stund. Det gjorde den förra gången med, men nu kändes läppen som en fläskläpp.
Jag hade räknat med drygt en timme till en och en halv innan peaken var nådd. Vid LSB dröjde det drygt en timme exakt innan de visuella effekterna började smyga sig på, men det dröjde strax över en timme innan det var i full gång. Efter drygt 10 minuter började jag redan känna av denna substans och jag blev sänkt på ett lustigt vis. Jag blev avdomnad i kroppen, precis som att det låg en propp som hindrade kroppen från att slappna av och den blev upplöst av substansen. Känslan var ändå annorlunda på något vis jämfört mot sist, då jag inte kände några som helst lyckokänslor inombords. Jag var helt normal på det viset, bara att något var annorlunda.
På TV-n spelades Planet Earth och jag tänkte att det kan bli en bra inledning på trippen. Klockan på DVD-spelaren gick väldigt sakta och jag blev irriterad av tanken om hur långt tid en timme var. När tiden visade 22 minuter på spelaren började jag känna att det har börjat dra igång riktigt. Vid 25 minuter in i filmen var jag tvungen att stänga av filmen för att jag inte kunde följa den överhuvudtaget.
Jag gick upp på toaletten och mina pupiller hade växt till sig rejält. Jag frös något och bestämde mig för att duscha av kroppen för att få upp temperaturen lite. Sagt och gjort ställde jag mig i duschen och precis som vanligt när man duschar under psykedelisk påverkan var det något speciellt. Hela kroppen fick rysningar längs ryggraden av vattnet som rann över den. Ångan från vattnet som var stekhett skapade små, subtila figurer. Bland annat kunde jag se texter i form av ”love”, ”trust”, ”carpe diem” och liknande, precis som när ett flygplan flyger och släpper ut rök efter sig som bildar ord, fast i förminskad version och av vattenånga.
Efter att jag var klar med duschen torkade jag av mig och började omgående frysa igen. En smak i munnen hade uppenbarat sig, som jag lärt mig att älska. Det är en smak med en blandning av en doft som kan påminna om en dålig andedräkt fast inte äcklig på något vis, som alltid infinner sig på psykedeliska droger. Såväl 2c-p som 25i-NBOMe som LSB och nu slutligen Special har en smak där. Alla har olika smaker, men det är ändå något likt mellan dem.
Jag gick ned på rummet och resan dit var spännande. Det var mörkt i hela huset och vi har duschen på övervåningen, medan mitt rum ligger i källaren. Således behövde jag gå ned en bra bit igenom huset för att komma dit. På vägen kunde jag se hur former uppenbarade sig i mörkret och hur det kändes elektriskt i hela synfältet. Detta är dock ingenting jämfört med vad som komma skall i styrka på det visuella. På väggarna, fastän jag hade svårt att se dem i mörkret, fanns det tydliga drag av oljefärger och andra lite ”mörkare” färger.
Här emellan att jag varit och duschat och att jag lagt mig i sängen satte jag igång en porrfilm. Detta var nog den enda gången jag drog en handtralla under den riktiga peaken. Annars har jag alltid gjort det när ruset har börjat smyga sig på, men nu var det mitt i den. När jag kom vred sig varenda centimeter av kroppen och jag fick en orgasm utan dess like.
Nere på rummet lade jag mig i sängen och tände den heliga tripplampan jag har berättat om i tidigare trådar. Färgerna från den började direkt att sätta sina spår i mitt huvud och jag skyndade mig med att lägga mig i sängen som bestod av ett täcke, en filt under och tre kuddar. Det var dessutom nybäddat från innan jag lade in lappen för att maximera välmåendet. Täcket lade sig som en hinna över kroppen och ett värmeelement stod och blåste varmluft då jag är frusen av mig som person överlag. De vanliga elementen räcker inte helt enkelt.
Jag hade fått för mig att trippen skulle bli djupare av att spela ambient och filmmusik, framför vanlig techno, hardstyle och elektronisk musik som jag brukar köra under trippar. Därav hade jag laddat upp en lista med Sigur Ros, God is an Astronaut, Hans Zimmer och så vidare. Jag låg där i sängen och lyssnade igenom fem till sex låtar av dessa innan musiken blev så tråkig att jag var tvungen att stänga av den. Den passade inte alls till rusets övriga karaktär.
Mellan det att första låten spelades och sista stängdes av började dock de visuella effekterna dra igång på allvar. Jag kan berätta lite om dessa enskilt istället för att blanda ihop dem med varje låt, då låtarna i sig inte påverkade trippen alls utan musiken bara fanns där i bakgrunden.
Då jag under LSB-trippen inte alls använt mig av CEV's knappt tänkte jag ge dessa en chans nu. Jag låg där i sängen och blundade, men det var en ansträngning att hålla ögonen stängda då jag var så väldigt pigg. Bakom ögonlocken syntes sinnessjukt starka färger av miljarder olika konstraster. Fokuserade jag på något av det jag såg så exploderade och blommade det upp av nya färger och det var som en atombomb av färger. Det snurrade runt massvis och kändes som att du satt på en karusell liknande virvelvinden fast inne i huvudet. Dessa syner gav mig en väldig irritation. Jag blev för snurrig i huvudet att det bara blev en sörja av det.
I dessa syner fanns liksom ingen uppenbar logik, utan det var bara en hel gegga av färger. Det var inga direkta former, händelser, personer eller dylikt, utan bara som ett barns teckning där denne har använt så många färger som möjligt på en så liten yta som möjligt. Således tyckte jag att de effekter bakom ögonen gav endast var jobbiga och jag roade mig istället med att öppna ögonen och ligga och bli förundrad över hur en kemikalie kan förvränga synfältet så sinnessjukt mycket.
I samma veva som jag bestämde mig för att låta ögonen vara öppna bytte jag också musikstil helt. Jag satte igång den vanliga listan av elektronisk musik och nu fick känslorna en helt annan karaktär. Nu började lycka infinna sig och jag kunde vridas till musiken. Ju högre, skarpare och snabbare melodier det var i låtarna, desto bättre blev det. Jag fokuserade exempelvis på den vita väggen som jag nämnt i ”Rörd av Guds hand”-rapporten och kunde se elektriska mönster. Dessa elektriska mönster spred sig över hela rummet och skarpast var de i kanter, hörn och längs lister. Det såg verkligen ut som att det gick flera tusen volt genom och på väggarna. Färgerna av dessa blixtar var främst röda och blåa.
Precis som på LSB;t förvrängdes även saker i storlek, fast det var inte alls i samma utsträckning. Här handlade det snarare om att saker och ting andades väldigt friskt och kunde röra på sig, men de blev inte så stora och flöt runt helt och hållet som det gjorde under den senaste trippen. Inte heller infann det sig någon förvriden känsla av att längd förändrades. Rummet och min kropp var ganska ”intakta” under hela ruset. Jag var mina 184 centimetrar och rummet var sina fyra till fem meter långt.
Något jag dock upplevde som jag inte upplevt tidigare var att huvudet kändes som en glob. Ni vet sådana här fiskakvarium för små fiskar som behöver tvättas konstant och bytas vatten i? En rund, stor glasglob. Ungefär som en sådan kändes huvudet och inuti globen kunde jag känna hur miljarder tankar, idéer, känslor och funderingar florerade. De flöt runt i flera tusen kilometer i timmen och tog aldrig slut. Det kan bäst liknas vid denna bilden: http://www.informantnews.com/uploads/image/lsd_alexgrey03.jpg Den beskriver det hela extremt bra. Det liksom flödade ut så ofantligt mycket energi ur huvudet och det gick inte att hänga med, samtidigt som det var en väldigt mäktig känsla.
"Special" från TheTri**. Alltså inte LSB som "Rörd av Guds hand" handlar om.
Dos?
150 ug, 0,15 mg.
Om mig?
Kille
19 år
184 cm
87 kg
Tidigare erfarenheter?
Svamp
Methoxetamine
2-FA
25i-NBOMe
2c-p
LSB
Kodein
Tramadol
Doxylam
Diazepam
Etylmorfin
Alkohol
---------------------------------------------------------------------------------
Klockan 01.30
Mina tankar gick lite upp och ned. Jag hade tidigare under kvällen fått reda på att det jag hade trippat på den tidigare veckan inte alls var Special, utan det var LSB. Således förmodat två olika substanser och jag hade några lappar Special liggandes. Hur länge skulle jag orka vänta innan jag kör? Hade toleransen sjunkit? Var det korstolerans? Det kanske till och med var samma substanser, det vet jag inte.
Jag reflekterade lite över vilken kväll jag skulle köra. Tanken dök upp om att köra redan denna kväll och till slut, efter lite övervägande hit och dit plockade jag fram min remsa med lappar och ett rakblad. En lapp skars ut och särades från de övriga. Lapparna såg inte riktigt likadana ut som LSB, utan var lite mer bara som vanligt papper och hade andra färger. Storleksmässigt tror jag att de var förhållandevis lika, men jag kommer inte riktigt ihåg hur stor den andra lappen var.
Vid 01.40 lades lappen in under vänstra läppen efter att ha varit ute och rökt, borstat tänderna och tandköttet, förberett sängen och städat undan lite. Lappen gled upp och jag kände direkt hur illa det smakade. Mellan tummen och pekfingret fanns en viss likhet i smak från LSB, men detta var ändå något annorlunda. Hela läppen domnade av totalt efter en stund. Det gjorde den förra gången med, men nu kändes läppen som en fläskläpp.
Jag hade räknat med drygt en timme till en och en halv innan peaken var nådd. Vid LSB dröjde det drygt en timme exakt innan de visuella effekterna började smyga sig på, men det dröjde strax över en timme innan det var i full gång. Efter drygt 10 minuter började jag redan känna av denna substans och jag blev sänkt på ett lustigt vis. Jag blev avdomnad i kroppen, precis som att det låg en propp som hindrade kroppen från att slappna av och den blev upplöst av substansen. Känslan var ändå annorlunda på något vis jämfört mot sist, då jag inte kände några som helst lyckokänslor inombords. Jag var helt normal på det viset, bara att något var annorlunda.
På TV-n spelades Planet Earth och jag tänkte att det kan bli en bra inledning på trippen. Klockan på DVD-spelaren gick väldigt sakta och jag blev irriterad av tanken om hur långt tid en timme var. När tiden visade 22 minuter på spelaren började jag känna att det har börjat dra igång riktigt. Vid 25 minuter in i filmen var jag tvungen att stänga av filmen för att jag inte kunde följa den överhuvudtaget.
Jag gick upp på toaletten och mina pupiller hade växt till sig rejält. Jag frös något och bestämde mig för att duscha av kroppen för att få upp temperaturen lite. Sagt och gjort ställde jag mig i duschen och precis som vanligt när man duschar under psykedelisk påverkan var det något speciellt. Hela kroppen fick rysningar längs ryggraden av vattnet som rann över den. Ångan från vattnet som var stekhett skapade små, subtila figurer. Bland annat kunde jag se texter i form av ”love”, ”trust”, ”carpe diem” och liknande, precis som när ett flygplan flyger och släpper ut rök efter sig som bildar ord, fast i förminskad version och av vattenånga.
Efter att jag var klar med duschen torkade jag av mig och började omgående frysa igen. En smak i munnen hade uppenbarat sig, som jag lärt mig att älska. Det är en smak med en blandning av en doft som kan påminna om en dålig andedräkt fast inte äcklig på något vis, som alltid infinner sig på psykedeliska droger. Såväl 2c-p som 25i-NBOMe som LSB och nu slutligen Special har en smak där. Alla har olika smaker, men det är ändå något likt mellan dem.
Jag gick ned på rummet och resan dit var spännande. Det var mörkt i hela huset och vi har duschen på övervåningen, medan mitt rum ligger i källaren. Således behövde jag gå ned en bra bit igenom huset för att komma dit. På vägen kunde jag se hur former uppenbarade sig i mörkret och hur det kändes elektriskt i hela synfältet. Detta är dock ingenting jämfört med vad som komma skall i styrka på det visuella. På väggarna, fastän jag hade svårt att se dem i mörkret, fanns det tydliga drag av oljefärger och andra lite ”mörkare” färger.
Här emellan att jag varit och duschat och att jag lagt mig i sängen satte jag igång en porrfilm. Detta var nog den enda gången jag drog en handtralla under den riktiga peaken. Annars har jag alltid gjort det när ruset har börjat smyga sig på, men nu var det mitt i den. När jag kom vred sig varenda centimeter av kroppen och jag fick en orgasm utan dess like.
Nere på rummet lade jag mig i sängen och tände den heliga tripplampan jag har berättat om i tidigare trådar. Färgerna från den började direkt att sätta sina spår i mitt huvud och jag skyndade mig med att lägga mig i sängen som bestod av ett täcke, en filt under och tre kuddar. Det var dessutom nybäddat från innan jag lade in lappen för att maximera välmåendet. Täcket lade sig som en hinna över kroppen och ett värmeelement stod och blåste varmluft då jag är frusen av mig som person överlag. De vanliga elementen räcker inte helt enkelt.
Jag hade fått för mig att trippen skulle bli djupare av att spela ambient och filmmusik, framför vanlig techno, hardstyle och elektronisk musik som jag brukar köra under trippar. Därav hade jag laddat upp en lista med Sigur Ros, God is an Astronaut, Hans Zimmer och så vidare. Jag låg där i sängen och lyssnade igenom fem till sex låtar av dessa innan musiken blev så tråkig att jag var tvungen att stänga av den. Den passade inte alls till rusets övriga karaktär.
Mellan det att första låten spelades och sista stängdes av började dock de visuella effekterna dra igång på allvar. Jag kan berätta lite om dessa enskilt istället för att blanda ihop dem med varje låt, då låtarna i sig inte påverkade trippen alls utan musiken bara fanns där i bakgrunden.
Då jag under LSB-trippen inte alls använt mig av CEV's knappt tänkte jag ge dessa en chans nu. Jag låg där i sängen och blundade, men det var en ansträngning att hålla ögonen stängda då jag var så väldigt pigg. Bakom ögonlocken syntes sinnessjukt starka färger av miljarder olika konstraster. Fokuserade jag på något av det jag såg så exploderade och blommade det upp av nya färger och det var som en atombomb av färger. Det snurrade runt massvis och kändes som att du satt på en karusell liknande virvelvinden fast inne i huvudet. Dessa syner gav mig en väldig irritation. Jag blev för snurrig i huvudet att det bara blev en sörja av det.
I dessa syner fanns liksom ingen uppenbar logik, utan det var bara en hel gegga av färger. Det var inga direkta former, händelser, personer eller dylikt, utan bara som ett barns teckning där denne har använt så många färger som möjligt på en så liten yta som möjligt. Således tyckte jag att de effekter bakom ögonen gav endast var jobbiga och jag roade mig istället med att öppna ögonen och ligga och bli förundrad över hur en kemikalie kan förvränga synfältet så sinnessjukt mycket.
I samma veva som jag bestämde mig för att låta ögonen vara öppna bytte jag också musikstil helt. Jag satte igång den vanliga listan av elektronisk musik och nu fick känslorna en helt annan karaktär. Nu började lycka infinna sig och jag kunde vridas till musiken. Ju högre, skarpare och snabbare melodier det var i låtarna, desto bättre blev det. Jag fokuserade exempelvis på den vita väggen som jag nämnt i ”Rörd av Guds hand”-rapporten och kunde se elektriska mönster. Dessa elektriska mönster spred sig över hela rummet och skarpast var de i kanter, hörn och längs lister. Det såg verkligen ut som att det gick flera tusen volt genom och på väggarna. Färgerna av dessa blixtar var främst röda och blåa.
Precis som på LSB;t förvrängdes även saker i storlek, fast det var inte alls i samma utsträckning. Här handlade det snarare om att saker och ting andades väldigt friskt och kunde röra på sig, men de blev inte så stora och flöt runt helt och hållet som det gjorde under den senaste trippen. Inte heller infann det sig någon förvriden känsla av att längd förändrades. Rummet och min kropp var ganska ”intakta” under hela ruset. Jag var mina 184 centimetrar och rummet var sina fyra till fem meter långt.
Något jag dock upplevde som jag inte upplevt tidigare var att huvudet kändes som en glob. Ni vet sådana här fiskakvarium för små fiskar som behöver tvättas konstant och bytas vatten i? En rund, stor glasglob. Ungefär som en sådan kändes huvudet och inuti globen kunde jag känna hur miljarder tankar, idéer, känslor och funderingar florerade. De flöt runt i flera tusen kilometer i timmen och tog aldrig slut. Det kan bäst liknas vid denna bilden: http://www.informantnews.com/uploads/image/lsd_alexgrey03.jpg Den beskriver det hela extremt bra. Det liksom flödade ut så ofantligt mycket energi ur huvudet och det gick inte att hänga med, samtidigt som det var en väldigt mäktig känsla.


