Citat:
Ursprungligen postat av kanzaki
Hur kan en BOt vara effektiv på POKER!? :S
En bot har 100% disciplin. En skrämmande stor andel av de förlorande spelarna skulle kunna vara mindre förlorande om de tog de beslut som de innerst inne vet är rätt.
Men "föraningar" om att man kommer att ha tur just nu, eller det faktum att man haft extra mycket otur på slutet, gör att de chansar där det inte är befogat.
En bra skriven bot är dessutom betydligt vassare än medelspelaren på att identifiera mönster hos motståndarna.
Om en bra spelare spelar mot en bot ( som inte har fördel av att känna till muckade kort ) och man vet att det är en bot så är botens fördel avsevärt mindre.
Om botar samarbetar ( dvs 2-3 av dem sitter vid samma bord ), så är det inte alls märkligt att de blir effektiva. Tänk bara på alla småpar som man kan kasta när man vet att 1-2 av de kort man försöker träffa är döda. Träffprocenten på de par man spelar blir fantastiskt mycket bättre.