Citat:
Ursprungligen postat av KITTENMITTONS
Tragiskt, riktigt jävla tragiskt. Fyfan var är våra forna fina nordiska länder påväg... Detta kommer gå två vägar: antingen böjer vi oss framåt och biter ihop när blattarna för in sin kuk i oss eller så blir det inbördeskrig (OBS inte pga denna artikeln i sig). Massinvandring med helt motsatta åsikter om yttrandefrihet jämfört med ursprungsbefolkningen där vi har "demokrati" och där yttrandefriheten är regel nummer 1 kommer inte att funka, och det krävs inte direkt något geni för att inse detta.
Jo, det är tragiskt. Man måste ju få diskutera saker och säga sin mening. Det är dock svårt att förena med en kultur som ej tillåter idéer som avviker från deras heliga bok, vilken bok det en handlar om. Lite som kyrkan var på 1600 talet då Galileo Galilei lade fram teorin om att jorden kretsade runt solen (efter Copernicus livsverk som släpptes 1543) och blev dömd till husarrest resten av sitt liv för kätteri..
Även om Lars Hedegaard avviker från andras teorier och tycken så måste man få säga sin mening utan att bli utsatt för mordförsök, annars får vi svårt att utvecklas. Rör inte vår demokrati.