Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-02-04, 17:52
  #1
Medlem
Jag känner att jag postar alldeles för mycket här på flashback, men vill fråga om någon annan har upplevt det här?
Jag har höjt min dos till totalt 10mg om dagen, vilket inte direkt är en stor dos, men innan har jag alltid tagit en tablett på morgonen för att sen somna om, så vet inte om jag känner såhär varje gång jag tar den... Men både igår och idag när jag tar den andra tabletten runt middagstid sådär, så får jag som elstötar i huvudet och hela kroppen, speciellt när jag rör på huvudet och ögonen.
Tycker även att saker ser konstiga ut, lite som om allt är för skarpt eller något sånt, lite overklighetskänsla över det.
När jag googlar på det ser jag att folk från USA har upplevt det här, men står inte med på FASS eller något liknande! Först trodde jag att jag höll på att få något epilepsianfall eller något, men ja.
Ska jag kontakta min psykiatriker och berätta det här eller ska jag bara tagga ner och se om det går över av sig själv? (igår varade dock bara brain zap:arna i typ 20 minuter, men var jävligt obehagligt!)
Citera
2013-02-08, 20:19
  #2
Medlem
kemisksubstanss avatar
Hej!

Antidepressiva brukar ge den biverkningen när man slutar med medicinen, men det är inte omöjligt att få det vid insättning eller höjning av medicinen. Bara hålla ut i några veckor för att se om det avtar. Det borde det göra tror jag.

/MVH KS
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback