Citat:
Ursprungligen postat av
Xennah
Hej FB! Varför dör jag hela tiden och ibland inte alls? Det måste vara med mitt mindset att göra. Har nyligen börjat spela ranked sen 2012 ungefär. Vissa games går det jättebra och jag dör 1-3 gånger bara. Men ibland feedar jag verkligen upp till 8-9 deaths. Jag försöker förstå varför jag gör detta. Anledningen till varför jag dör är att jag dels overextendar så att junglern eller någon annan gankar, eller att jag ofta missförstår hur mycket skada motståndaren gör.
Sitter det i mitt mindset? Eller hur ska jag råda bot på detta? Det känns omöjligt att försöka säga åt mig själv att "INTE OVEREXTENDA NU XENNAH" osv. Jag underskattar konstant fienden i alla fall. Är det någon annan i samma sits som mig?
Det finns flera olika anledningar till att det kan bli så. Jag tror att många spelar överaggressivt när man har ett övertag, sen kommer deras jungel eller nån och gankar. Försök att spela säkrare hela tiden, sen när du ser/vet vart alla är på minimapen och du vet att ingen kan överaska dig så kan du spela aggressivt en liten stund.
Tänk hela tiden på vad för risk du tar och om belöningen för det är värt det.
Något annat man kan försöka göra är att inte spela instinktivt. Med det menar jag att man ska tänka igenom allt som kan hända i varje situation. Försök att förutspå vad dina motståndare kommer göra innan du går in och tar en fight med dom osv.
Nu tog jag bara upp några saker som jag har/brukade ha problem med så jag vet inte hur mycket av det som kan hjälpa dig, men jag hoppas att det finns något här som du kan använda dig av.