Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
(...)
Om en idiot skriver ett idiotiskt inlägg & någon då påpekar detta i ett välformulerat & lite raljerande svar, så är det oftast svarsinlägget som blir varnat.
Ungefär så kan det nog bli ibland, tyvärr.
Det är tillåtet att vara korkad och ha fel i sak. Däremot är det diskussionsförstörande att göra sig mer primitiv än vad man är. "Knepet" när man bemöter korkade inlägg är nog att bemöta dem i sak, även om ett raljant inlägg skulle kännas bra mycket bättre.
Ett raljant inlägg leder ofta till ett ännu mer raljant inlägg från nån annan, osv. Sedan ska varje läsare ta sig igenom detta parti av inlägg med personlig beef, fast läsarna är på jakt efter info i
trådämnet.
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
En levande debatt blir ju av naturen mustig, lite spretig & ganska underhållande, men det är man på väg att slå ihjäl med modererandet. Kanske är det nödvändigt, det kanske inte går att ha en sådan debatt med anonyma debattörer utan någonslags ribba för att "komma in", jag vet helt enkelt inte.
Väldigt aktiva trådar riskerar att slamma igen om det blir för yviga sidospår. En del sidospår hittar tillbaka till trådämnet rätt snabbt, andra gör det aldrig. Det är omöjligt att alltid veta vilken som ska göra vad.