G-skak är ju kungen på misshandel.
Vill man vara lite hipster så finns ju som sagt Luminox, vilket jag inte har haft så bra erfarenheter av, saker som ramlar av, klockor som stannar etc.
Traser är väl typ samma märke, men jag känner faktiskt ingen som haft problem med dessa klockor.
annars finns ju CWC, och marathon som är GI i USA och storbritannien (till skillnade från luminox, som leker med namnet Nejvy säl).
Det finns ju även Sinn, som har fått göra en klocka till GSG9, och även Bell & ross, som gör klockor till en del franska enheter..
Vill man ha en billigare arbetshäst rekomenderar jag Seiko SKX007/SKX009, Seikos 7s26-urverk är i stort sett odödligt, och man kan misshandla klockorna ganska rejält innan de ger upp.
min har överlevt över två års militär verksamhet, och den går som en klocka och ser oroväckande fräsh ut.
Och då har den slagits med betong, släpats i trappor, ramlats med och fan och hans moster. Jag är ganska klumpig av mig och jag ger seiko stamp of approval!