Citat:
Ursprungligen postat av RaiderNation
Visst. Du säger att tjänstemännen kommer få en bättre förståelse för vad mångkulturen konkret innebär i vårt land. Vad innebär detta? Tror du verkligen att de är så naiva att de inte fattar att folk är arbetslösa och många saknar anknytning till det svenska samhället i Husby? Läser inte dessa tjänstemän samma DN som det länkas till i tråden där problemen i Husby tas upp?
Om vi utgår från att dessa tjänstemän är vänster så kommer de ändå aldrig beskylla mångkulturen utan klassklyftor och alliansen.
Vad exakt i Husby är det som kommer få tjänstemännen att vilja byta jobb?
Är det på grund av att husbyborna kommer att spotta efter dom på tunnelbanan? Kommer de bli utsatta för rån och misshandel?
Jag börjar där du slutar. Det kommer inte att bli några kommunala massuppsägningar på grund av den här flytten. Förmodligen blir det mest missnöje. Kanske några enstaka anställda som på sikt byter arbete om pendlingen blir för knepig att förena med vardagen. Därmed inte sagt att de som får sina arbetsplatser flyttade till en mångkulturförort kommer att uppskatta sina nya omgivningar. En miljö dominerad av främlingar som talar andra språk än vad de själva gör, inte har deras kulturella och sociala normer och som dessutom lever i en socialt torftig miljö. Det är trots allt en förbaskat märklig erfarenhet att sitta på blå linjen och vara i klar minoritet som vit västerlänning och omgiven av kvinnor i slöjor, abayor och niqaber som tjattrar på främmande språk i bidragsfinansierade mobiltelefoner och gapiga kreoliserade förortsgangsters i adidasbyxor, gåsjackor och fula kepsar och som sannolikt fulat ut sig i skolan.
Om tjänstemännen som ska ut till Rågsved, Husby och Skärholmen är vänster eller höger är mindre intressant. De har säkert en vag känsla av att det finns problem kopplade till invandringen. Den känslan verkar finnas bland många medelklassmänniskor. Samtidigt är stora delar av den övre medelklassen mycket upptagen med social positionering i den här frågan och låst i en moraliserande metadebatt om Sverigedemokraterna. Man är mycket mottaglig för det sockrade snömos om invandringen som sprids i allmän debatt och tämligen omedveten om hur mycket som hålls tillbaka i etablerade massmedier. Dessutom är man väldigt okunnig om vidden av omvandlingen och förfallet i "svenska" förorter som Husby och Skärholmen. Jag lever själv mycket långt från den sociala verkligheten i dessa mångkulturområden. Däremot är jag medveten om den via öppna källor och har en del personliga erfarenheter. En tid som lärarvikarie i en mångkulturskola för bortåt 15 år sedan var t.ex. ett slags chockbesök i en social, kulturell och hälsomässig misär jag knappt trodde var möjlig.
Att några kommunbyråkrater sitter och hukar i ett kontor i Husby kommer naturligtvis inte att vitalisera näringslivet där. De som arbetar där kanske köper någon enstaka kebablunch, någon liter mjölk på vägen hem eller en dosa snus men inget mer. De här medelklasspersonerna som ska arbeta där ute kommer att få se hur den urbana mångkulturen egentligen ser ut. Det är det som är den stora vinsten med det här utlokaiseringsprojektet.
Ändring:
Förresten
bör man lasta Alliansen oavsett om man är vänster eller tillhör den ekonomiska högern (någon genuin värdeburen höger finns inte längre representerad i riksdagen). Man kan nämligen inte kasta sten på Mona Sahlins politik och som Folkpartiet lasta henne för framväxten av fler utanförskapsområden samtidigt som man i sex år bedriver en invandringspolitik som är perfekt anpassad för att öka och driva på invandringsrelaterade problem i Sverige.