Citat:
Ursprungligen postat av JohnTitor
Det har bedrivits väldigt lite forskning på hur light-produkter påverkar människokroppen, vilket kan tyckas märkligt. All forskning som har gjorts pekar dock på samma sak oberoende av varandra, man går upp mer i vikt om man äter/dricker light-produkter än om man väljer det vanliga alternativet. Produkter med mindre socker har antingen tillsatt konstgjorda sötningsmedel, eller extra fett för att få en god smak. Konstgjorda sötningsmedel gör att kroppen blir sugen på kaloririk mat, och fett innehåller fler kalorier per gram än socker. I just Cola light/zero är det sötningsmedlet aspartam som är boven.
Citat:
Ursprungligen postat av JohnTitor
Så är det säkert i det vardagliga livet. Men i de tester som har gjorts ser man såklart till att ta bort sådana differenser. Jag känner t.ex. till tester som gjorts på råttor där man har gett en grupp vatten med socker, och en annan grupp vatten med sötningsmedel. Råttorna kan under tiden äta hur mycket mat som helst. I sådana undersökningar går alltid råttorna med sötningsmedlet upp mer i vikt.
Jo, fast allt handlar ju om huruvida du har disciplin nog att låta bli att äta annan kaloririk mat trots att lightläsken framkallar ett sug (hos vissa). Klarar du det så går du helt enkelt inte upp i vikt av lightläsk.
Exemplet med råttorna är inte relevant för människor då råttor helt enkelt inte förstår att de inte ska pula i sig en massa mat utan de går på ren instinkt medan en människa som dricker lightläsk förstår att det positiva med den går förlorad om den följs av en pizza bara för att ett sug kickar in. Att det sedan finns folk med för dålig självdisciplin som ger efter för suget är en annan sak men att bara dricka lightläsk i sig går ingen upp i vikt av.