Citat:
Ursprungligen postat av
nomadic
Det handlar ju som du säkert förstår egentligen inte om att varken vi ösk:are eller giffarna har gett upp kampen mot Falkenberg. Det är ju snarare det att man börjar ställa in sig på det värsta nu när det har gått så knackigt för ens lag, har du aldrig själv använt dig av den så kallade höstångest-mekanismen?

Nej inte direkt höstångest då mitt lag spelar höst-vår men visst, försvarsmekanismer som att utgå från att det ska gå åt helvete underlättar oftast fallet.
Jag gillar dock att följa svensk elitfotboll med preferenser som varierar på säsongsbasis beroende på hur sympatiska vissa årgångar av lag är. Speciellt situationen i Superettan i år är spännande. Långt in på säsongen kändes Örebro som en solklar seriesegrare men på slutet har spelet sett tafatt ut. Jag tror inte att det är bra för svensk fotboll med för många lag med liten publik, men sålänge Syrianska byts ut mot FFF så är det okej.