Hej!
Hoppas detta är rätt tråd, visste inte riktigt vart jag skulle skriva.
Jag blev medlem på en helt säker sida som jag sedan några månader tillbaka kunnat logga in på utan problem. Det går att logga in på denna sidan från en annan dator, men inte via min. Har provat att stänga av windows-brandväggen men inte gett reslutat. Men nu idag så blev jag medlem igen, men kunde då inte logga in och får upp en ny sida där det kommer upp en gul varningstriangel och det står följande;
"Secure Connection Failed
An error occurred during a connection to payment.schibsted.se.
Peer's Certificate has been revoked.
(Error code: sec_error_revoked_certificate)
* The page you are trying to view cannot be shown because the authenticity of the received data could not be verified.
*Please contact the website owners to inform them of this problem. Alternatively, use the command found in the help menu to report this broken site."
Jag har googlat som bara den men inte hittat någon lösning. Har testat att logga in från firefox, IE och chrome. Alla sidor säger likadant.
Behöver verkligen hjälp med detta.
__________________
Senast redigerad av daniifilth 2013-01-01 kl. 20:41.
Pröva att visa certifikatinformation, gissningsvis är kedjan bruten någonstans.
Försäkra dig om rätt datum/klockslag på din dator och att du har giltiga certifikat nedladdade. Var det ett tag sedan du använde Windows Update kan det vara anledningen då nya certifikat pushas ut därifrån ibland.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!