Citat:
Ursprungligen postat av lapsgojs
Hur går ni upp i elo? Jag är feedad typ alltid, feedar aldrig. Kör top, mid o jungle. Akali, nasus, khazix, morgana bla. Jag är silver v och ni pratar om att man kan carrya games. Hur? Jag roamar och hjälper alla lanes. Ändå så förlorar jag 3/5 games för att andra inte kan spela. Folk verkar ju vilja förstöra rankade systemet av att feeda och vara allmänt oskillade. Kan någon ge mig tips på hur man gör för att gå upp i elo?
Spela fler matcher. Försök alltid spela gubben du lirar bäst med. Om du inte kan så kör din näst bästa roll.
Support är inte att rek. på silver, för många donks o retards. Spelar du tillräckligt många matcher kommer du klättra. Been there done that.
Ifall du ser att laget inte vet hur de ska bete sig när de är ahead/behind försök att leda de. Ge tips och varna med ping ifall de overextendar m.m. Säg vem de ska fokusera i teamfights osv.
Ibland tar man för givet att folk kan grundläggande saker men icke.
Försök att inte flame/ragea eller verbal abusa folk.
Tog mig 3 perma bans innan jag fick tilten under kontroll.
Lite snabbt det jag kunda komma på.
Till sist, är du inne i en losing streak så ta en paus på nån dag och spela inte TRÖTT eller omotiverad!