2012-12-02, 03:21
  #1
Medlem
treochenhalvs avatar
Jag tror jag postar i detta forum för det är nog här jag kan beskriva känslan bäst. I medicinforumet hör det egentligen hemma men jag vet inte hur jag ska uttrycka mig i medicinska termer.



Jag käkar en del mediciner, har käkat allt möjligt läkarna har försökt pillat i en. Sedan en bra tid tillbaka har jag fått Voxra och nu har jag precis börjat med Lamictal. Har mått riktigt kasst 1-2 h efter intag av Lamictal. Mått illa och haft kroppslig ångest. Behövt lägga mig ner.

Idag har hela min dag varit helt fucked up. Jag vet inte om detta kan bero på en liten simpel medicin som lamictal eller om det handlar om att jag håller på att drabbas av en hjärnskada.

Idag, 30min-2 h efter intag av lamictal mådde jag precis som man gör när man tagit E och det börjar kicka in. Det är jävligt najs men ändå inte. Man mår illa och det bara vrider sig runt i huvudet. PReeeeeecis samma känsla. Det var så jävla läskigt för jag kände mig verkligen nerdrogad.
Hade ätit ordentligt och skött mig hyfsat, - inte värre än vanligt med vin några dagar i veckan..,
Väggarna buktade inåt och rummet kändes som 4-dimenssionellt eller nåt. Väldigt surrealistiskt. Jag ska inte kalla det hallucination men jag tror ni fattar känslan.

Vad fan är det här?

Att tilläggas bör att jag är hyfsat okänslig vad gäller alla olagliga droger utom cannabis, kan peta i mig rätt mycket e, tjack, benzo osv utan att jag känner så mycket. Men det här var verkligen som en resa.


O inte tusan mår man såhär på grund av en antieptileptisk medicin man äter mot bipolär sjukdom? Dessutom äter jag upptrappningsdos, 2x 25 mg per dag. Inte mycket alls!

Så jag utgår från att det här beror på något annat. Förslag? Vad kan det vara? Är min tid ute? Ska jag vid en ålder av 25 ha förbrukat min kropp för att sakta invänta döden i form av ett dimmigt rus?
Citera
2012-12-02, 03:38
  #2
Medlem
Det beror ju på vad du har fått för ordination utav läkaren som har skrivit ut tabletterna till dig. Om du har tagit mer än vad du skulle ha gjort så tycker jag du ska ringa 1177 för att höra vad de tycker om det.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in