Jag håller just nu på att avsluta min utbildning till lärare och har fått ett jobb, fr om januari. Tyvärr tog mitt CSN-lånande slut den här terminen vilket har gjort att jag har fått spara/jobba extra så att jag nästan gått in i väggen. Efter månadens betalning av räkningar har jag 500 kr kvar.
Just nu gör jag praktik vilken uppehåller mig på heltid (på helgerna jobbar jag extra så mycket jag kan) men det kommer snart inte hålla mer. Jag har två månader till som jag kommer att sakna inkomst på och behöver "leva" fram till löneutbetalning i slutet av februari. Jag har tyvärr inte möjlighet att låna av släkt eller vänner.
Hur hade ni gjort i min situation? Arbetet jag har fått är på 75% vilket ger mig en lön på ca 18500 (innan skatt) - kan jag låna pengar (hos bank) nu när jag har en anställning att visa upp? Dock ett vikariat över vårterminen.
Tacksam på förslag och svar /Snart utbränd lärare to be.