Citat:
Ursprungligen postat av Skabbtanten
Det skulle vara helt underbart att finna och fånga en sådan skapelse. Tyvärr har jänkarna en liten fördel; De har det betydligt varmare där. Just nu är det -1 - 20 grader varmt där.. då kan man ju fan tälta och öka chanserna markant. Jävla fusk!
Men vi når väl en peak två gånger om året om jag inte minns fel. Nästa ska väl vara runt sommaren? Då har man kanske lite mer tur.
Med "peakar" menar du stora meteorregn eller meteorregn överhuvudtaget? Oavsett vad du menar så är det
här en bra sida för att hålla koll på meteorregnen, små som stora. Den där listan gäller dock för 2012, men de flesta (om inte alla?) är årliga skurar, som återkommer omkring samma tid varje år!
De meteorregn som är bra att ha koll på är kvadrantiderna (Januari), perseiderna (Augusti), leoniderna (November) och tauriderna (November). Den sista hör inte till dem mer aktiva, men det är fler bolider under tauriderna och allmänt större stjärnfall (de rör sig även saktare över himlen, vilket kan vara maffigt)! Ja och sen har vi ju då geminiderna, som du nu har förstått är under December.
Som du kan se så är det fler stora/intressanta meteorregn under vinterhalvåret, vilket vi skall vara glada för, då vi har fler mörkertimmar under denna period!