Citat:
Ursprungligen postat av LuminorBase
Detta är lustigt. Min fadder har 10 vilket skulle innebära att han har motsvarande kunskap som en 33a i amerikanskt system (och han har besökt sådana loger). Innebär detta att även han skulle "tro att lucifer är Gud"?
Beror på vilken konspirationsteori man ska tro på. 10 grad i det svenska systemet kan jämnföras med 32 graden i Scottish Rite.
Enligt finnen är det först när man harr 33. graden (11. i sverige) att man börjar tro på lucifer som gud. I den ursprungliga konspirationsteorien gäller det från 30. graden. (8. i sverige).
Så jag tror tydligen, om man ska tro foliehattarna, att lucifer är gud
Citat:
Ursprungligen postat av Dannelius
Lucifer is life!
http://www.youtube.com/watch?v=c2OXuXTkBNQ
Man kan även kolla på Bill Schnoebelen ex frimurare,han går in på djupet och förklarar från när allt startade till idag.
http://www.youtube.com/watch?v=NVnYlSEvD9E
Bill Schnoebelen! Ex-frimuraren, ex-katolska prästen, ex-sataniska prästen, ex-mormonprästen, kidnappad av UFO som barn, medlem i Illuminati, ex-vampyr.
Ja, Bill Schnoebelen har koll på sakerna