Citat:
Ursprungligen postat av Oddball
Var inne lite på det i Gotlandstråden men tar det separat här.
Luftvärnet är ju ett vapenslag som faktiskt får oförtjänt lite uppmärksamhet. Utan luftherravälde vinner man i princip inget krig och med ett fungerande och effektivt luftvärn får inte fienden luftherravälde. Om jag förstått det hela rätt så är de vapensystem som Sverige använder sig av följande:
RBS 70 - för lite kortare avstånd, som max 8 km räckvidd och 5 km i höjd.
RBS 97 - medeldistans, som max 40 km räckvidd och 18 km i höjd.
Sen finns naturligtvis Gripen men flygplan räknar jag inte in här, så dra inte in den i diskussionen. Dra heller inte in demonstratorförbandet för RBS 23 Bamse, för den är inte heller direkt operativ. Inte heller kulsprutor räknar jag in.
Vad finns det mer? Finns ju luftvärn på korvetterna, eller åtminstone kanoner som kan verka som luftvärn.
I vilken mängd finns RBS 70 resp 97? I händelse av snabb ofred - vad skulle man kunna rafsa ihop?
Utgångna system under de senaste 20-30 åren verkar vara RBS 90 (märkligt nog eftersom den var en uppföljare till RBS 70 som jag förstått det), RB 69 Redeye, LvAkan 40 mm och LvAkan 20 mm. Fler utgångna system?
Hilfe?!
Luftvärnet bygger idag i princip på ett mindre antal UndE23 radarledningscentraler som då kan skicka data/order till de luftvärnspjäser som finns (vilket då bl.a. är RBS70, RBS97, RBS23 och LvKv90). Sen kan då data skickas till marina enheter (och därmed till dess pjäser), flyget (främst Gripen) mm.
RBS23 är för övrigt operativ på Lv6 även om antalet är få.
Styrkan ligger i att UndE23 kan hantera hundratals mål samtidigt. Operatören kan då välja ut ett antal mål vars data då skickas vidare till den ledningscentral (flyg, luftvärn eller marin) som får uppdraget att bekämpa målet.
Svagheten är att vi har relativt få luftvärnspjäser idag och att man måste flytta dit de styrkor som finns för att kunna täcka ett visst område. Det är inte som förr där det fanns luftvärnskanoner i en massa förråd runt hela landet.